Kanamanın emin ve kesin dindirilmesi

Kanamanın emin ve kesin dindirilmesi : kanayan damarın ligatürü ile temin edilir. Kanayan damar görülür, pense edilir, ipek veya katgüt ile bağlanır. Damarın tutulup da İigatüre edilememesi halinde pens bir süre orada bırakılabilir. Bazan kanayan damar bulunamaz, görülemez veya pense edilemez. Bu takdirde bu damarı besleyen ana damarı prepare edip bağlanması gerekir. Dil kanama­larında a. Lingualis, yüz kanamalarında a. Fasyalis, büyük baş boyun kanamalarında a. Carotis eksterna bağlanır.
Bazı kanama çeşitlerinde sütür konması faydalı ve yeterlidir. Alveol kanamalarında ise alveolun içi iodoformlu gazla veya pıhtı­laşmada etkili organ ekstrelerine batırılmış gazla sıkıca, tazyikli ola­rak doldurulur. Tazyikli tamponun çıkmaması için, ön ve arkada diş varsa, 8 ligatürü yapılır. Diş yoksa sütüre erilir.
Kemik kanamalarında damar ligatürü ve kopresyonu mümkün değildir. Kemik kanamalarında pens kupon ile kemiğin ezilmesi fay­dalı olabilir. Bazan kan gelen kemik kısmına tahta parçası çakılma­sı denenebilir. Kemik kanamalarını durdurmak için tazyikle tatbik edilen mumdan da istifade edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ