Kanayan Ülser İçin Elektif Cerrahi

Birçok hastada medikal tedavi ile kanama olduğuna göre, bu hastaların sonraki takipleri için bir plan yapılmalıdır. Bu hastaların 1/3 ‘i ilk kanamadan sonraki 5 yıl içinde 2. defa kanarlar. İki defa kanamış olan hastaların tekrar kanama riski iki defa daha fazladır. Bu hastalarda elektif cerrahi girişim yeniden kanama şansını %5-8’e kadar indirir. Bu hastalarda daha iyi sonuçların alınamaması muhtemelen ülser diatezinin daha virülan olduğunu yansıtır. Akut bir kanamadan önce kronik ülser semptomları olan veya dev bir duodenum ülseri bulunan hastalara erken cerrahi tedavi tavsiye edilir.

Hastalığın ilk belirtisi kanama olan genç hastalarda; aşın salisilate alınımı gibi ülserojenik bir ajan alıp almadığı tesbit edilir. Bu hallerde ve kanamanın az olduğu durumda iyi bir medikal tedavi ile daha iyi bir sonuç beklenebilir. Bu ekstrem vak’alar dışındaki büyük bir grup hasta için tedaviye her vak’a için ayrı ayrı karar verilmelidir.

Prognoz

Akut masif bir kanama için ölüm oranı ortalama %15 dir. Ölüm nedenleri üzerinde yapılan dikkatli bir çalışma (araştırma) ölüm oranlarının iki noktaya dikkat edilerek azaltılabileceğini gösterir.

(1) Gereğinden az yapılan transfüzyonlar bazı komplikasyonların ve ölümlerin nedeni olduğundan yeterli kan transfüzyonu.

(2) Ciddi risk grubunda olan seçilmiş hastalarda erken cerrahi girişim ve az bir grup hastada ise geç cerrahi girişim yapılmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ