Kapalı, perfüze olmayan boşluk

Cerrahi infeksiyonlarm büyük çoğunluğu dolaşımı iyi olmayan doku, yara veya tabii boşluklarda başlar. En sık görülen neden oksijen, lökosit ve diğer immün maddelerin olay yerine az miktarlarda gelmesini sağlayan ve bu bölgeden CO in eliminasyonunun inhibisyonuna yol açan yetersiz doku perfüzyonudur. Apandiks, safra kesesi ve bağırsaklar gibi çıkış bölümleri dar olan bazı doğal boşluklar tıkanmaya ve daha sonra da infekte olmaya daha fazla eğilim gösterirler.

Periton ve plevral kavitelerin yüzeyleri birbirleri üzerinde kayarak bakterilerin bu bölgelerde barınmasına engel olurlar. Bununla beraber yabancı cisimler, ölü dokular veya travmalar bu mekanizmayı bozarak infeksiyona yol açarlar. Fibrin de bu bakteri eliminasyonunu engeller. Fibrin polimerleri bir yandan bakteriyi çevirerek onları yakalar ve bu şekilde abse oluşmasını sağlar diğer yandan ise infeksiyonun tehlikeli bir şekilde yayılmasına engel olur.

Yabancı cisimler, içinde bakteri barındıran boşluklar oluşturur. Bu da infeksiyon için çok iyi bir zemin hazırlar. înfarktüse uğramış dokular infeksiyona çok fazla meyilli oldukları halde, örneğin, tromboze venler, intravenöz kataterler ile dışarıdan bakteri sokulmadığı takdirde, nadiren infekte olurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ