Karaciğer Biopsisi

Perkütan doku biopsisi veya aspirasyon biopsisi şeklinde karaciğerden biopsi alınarak patolojik inceleme yapılabilir. Doku biopsileri (core biopsy) Menghini veya Vim Silverman iğneleri ile alınır ve hepatik parenkimal hastalıkların tanısında çok değerlidir. Doku biopsileri şüpheli tümör tanısı amacıyla da kullanılabilir, fakat aspirasyon biopsisiyle diagnostik materyal elde etme olasılığı daha fazladır; çünkü çok ince iğne kullanıldığından yöntem defalarca tekrarlanabilir. Amaç bir fokal lezyondan numune almak ise, iğne CT scan veya ultrason kontrolünde sokulabilir. Histolojik kesitlerine bakarak çeşitli kolestazis sebeblerini ayırabilmek genellikle imkansızdır.

Koagülasyon bozukluğu, assit, hepatik adenom, hepatoma ve karaciğer kist hidatiği varlığında biopsi yapılması tehlikelidir ve zararlı olabilir. Protrombin aktivitesinin (%50) veya trombosit sayısının (<60 000/ml) düşük olması halinde biopsi kontrendikedir. Ekstra-hepatik safra yollan tıkanıklığından şüphelenilen hastalarda kolanjit atağını önlemek için profilaktik antibiotik verilmelidir arter opak hale getirilebilir. Arka arkaya çekilen filmlerle hepatik arteriel safha, parankimei safha ve portal venöz safhalar gösterilebilir.

Arteriografı yer kaplayan lezyonların ve anormal vasküler yapıların ortaya konmasında faydalıdır. İntrahepatik damarlarda görülen klasik “tirbişon” görünümüyle ileri siroz tanınabilir. Primer hepatoma ve hemangiomaların kendilerine özgü tipik damarsal yapıları vardır. Metastatik tümörler ve adenomların vasküler yapısı değişiklik gösterir, fakat genelde bunların arteriel boyanması hepatomalara göre daha azdır ve sıklıkla arteriel damarlara yer değiştiren dolma defektleri selinde görülürler. Kolanjiokanser, kistler ve abseler spesifik tanıtıcı özellikleri olmayan vasküler dolma defektleri olarak görülürler. Hemobilia tanısında anjiografinin büyük faydası vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ