KARDİAK HASTALIK VE CERRAHİ HASTA

Anestezi ve genel cerrahi her hasta için tehlikelidir, ancak kardiak hastada risk artar. Asidosis, arteriel hipoksemi, hiperkapni, azalan sistemik vasküler direnç, azalan kardiak kasılım ve iletim ve kan hacmi azalarak veya azalmaksızın hipotansiyonun hepsi kardiovasküler fonksiyona zararlıdırlar. Diğer önemli tehlikeler katekolaminlerin serbest bırakılmasına bağlı aritmiler, kas gevşetici ilaçlara bağlı bradikardiler ve azalan sistemik akım neticesi bozulan koroner perfüzyondur. Göz önüne alınması gereken ameliyat sonrası problemler tromboembolizm, myokard iskemisi, atelektazi ve eğer hasta antikoagülan alıyorsa kanamayı içerir. Bu tehlikelerden dolayı, doktor ameliyat öncesi kalp rahatsızlığı olan bir hastayı değerlendirmeli ve riske değip değmediğini muhakeme etmelidir.

Cevaplandırılması gerekli anahtar sorular şunlardır:

(1) Operasyon acil veya elektif midir?

(2) Eğer elektifse, hastanın kardiak rahatsızlığı var mıdır?

(3) Eğer ameliyat yapılmazsa temeldeki cerrahi hastalığın riski nedir?

(4) Kalp hastalığı hangi ek riskleri cerrahi işleme yükler?

(5) Cerrahi tanı doğru mudur, ya da abdominal ağrı gibi semptomlar cerrahi hastalığın değil de kardiak hastalığın bir belirtisi olabilirler mi?

Gross hemoraji, strangule fıtık, bağırsak veya safra kesesi delinmesi, bağırsak obstrüksiyonu, disekan aorta veya rüptüre aortik anevrizma veya büyük arteriel emboli çıkarılması gibi hayatı veya bir ekstremiteyi tehdit eden durumlarda, mevcut kardiak hastalığa bakmaksızın acil ameliyatlar yapılmalıdır.

Kalp hastalığı bulunması hastanın cerrahi işlemi kaldıramayacağı anlamına gelmez, sadece kalp hastalığı bulunması dolayısıyla hayat kurtarıcı bir işlem için tereddüt edilmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ