KARDİYAK MALPOZİSYON

Situs inversus totalis, mide ve diğer abdoinal organların normalin ayna görüntüsünde yer işgal ettikleri nadir bir anomalidir. Asple-nia dışında, organların pozisyonu atriumun lokalizasyonunu belirler. Bu yüzden situs inversusta atriumlar yer değiştirmiştir ve kalp sağda yerleşmiştir (dekstrokardi). Morfolojik sol atrium sağdadır. Ventriküller ve atriumlar uyumlu olduğunda, sağ atrium (hastanın solunda) anatomik sağ ventriküle açılır. Transpozisyon eğer yoksa, dolaşım normaldir ve kardiyak boşluklarla damarlar normal yapıların ayna görüntüsünü oluştururlar. Eğer trans-pozisyon varsa, aorta, sağ tarafa yerleşmiş kalpte pulmoner arterin önündedir.

Situs inversus, dekstrokardi ve büyük arterlerin malpozisyonu ile genellikle ağır yandaş lezyonlar birarada bulunur. Eğer atrium ve ventriküller uyumsuz ise, büyük arterlerin transpozisyonu veya malfozisyonu daima mevcuttur ve lezyon fizyolojik olarak “corrected” olabilir. Çoğu olguda, aorta pulmoner arterin solundan çıkar ve ağır yandaş anomaliler bulunur.

İzole levocardia, situs inversus totalis ile görülen diğer bir durumdur. Kalp göğsün solunda yerleşmiştir ve çoğu hastada ağır yandaş kalp anomalileri ve sol akciğerin agenezisi mevcuttur.Bu lezyonlann patolojik anatomisini ve fizyolojisini anlamak için kalp kateterizsyonu ve sineanjiokardiyografi esası teşkil eder. Visseral situs, morfolojik ventriküller ve büyük damarların pozisyonunun lokalize etmek için tanı kuralları her yapı ve boşluğu nitelendirmek için kullanılmalı ve kontrast materyalle görüntülenmelidir.

Hayat süresi dolaşım handikapının ağırlığına dayanır. Bazı hastalar ileri yaşlara kadar yaşarlar ve diğerlerine dolaşım fonkisyonunu düzeltmek için spesifik palyatif operasyonlarla yardım edilebilir. Daha az yandaş lezyonların total düzeltici operasyonu için çok az sayıda hasta adaydır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ