KARDİYAK TÜMÖRLER

İnfantlık ve çocukluk döneminde kardiyak tümörler nadirdir. Metastatik malign sarkomlar en sık görülen kardiyak tümörlerdir. Çoğu inoperabldır ve hiçbiri tedavi edilemez.

Kalbin benign tümörleri kardiyomegali, kalp yetmezliği, üfürümler, aritmiler ve iletim bozukluklarına neden olabilir. Kalp silueti düzensiz olabilir. Fonksiyonel patolojik değişiklikler direkt olarak intrakardiyak tümör kitlesinin büyüklüğü ve lokalizasyonu ile ilgilidir. Rabdomyomalar infantlarda en sık olanlardır ve çoğunlukla tumerous sclerosis ile birliktedir. Bu tümörler ventrikül duvarını tutar ve çoğunlukla multibl olup bugüne kadar tedavi edilememişlerdir.Fibroma ve hamartomalar genellikle bir kalp boşluğunun duvarına yerleşmiş intrakaviter kitleler olarak bulunur. En sol ventrikül musaptır. İntrakaviter fibromlar başarı ile eksize edilebilirler, intramural olanlar ise edilemezler.

Myxomalar infantlarda bilinmemektedirler ve çocuklarda da nadirdir. İntrakaviter myxomalar yâ atrial ya da ventriküler septuma yerleşmişlerdir. Akımı engelleyebilir ve periferik embolilere neden olabilirler. Myxomalar genellikle kolayca eksize edilirler ancak eksizyon tam olarak yapılamamışsa nüks edilebilir. Teratomalar sık olarak ekstra kardiyaktırlar ve aortik root’a yerleşmişlerdir. Semptomlar kardiyak kompresyon ile oluşur. Ekstra kardiyak teratomalar kolayca eksize edilirler. İntrakardiyak lezyonlar kalbin en kritik kısımlarını tutabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ