Karpal Tünel Sendromu ve Tedavi Yöntemi

KARPAL TÜNEL SENDROMU

En sık rastlanan neden, kronik poliartrittir. Diğer etkenler ise şunlardır: Bilek fraktürleri, gebelik ve klimakteryum gibi hormonal düzensizlikler, akromegali ve mikzödem gibi endokrin bozuklukları, gut ve peritendinitis kalkarea gibi metabolizma hastalıkları, sistemik lupus ve sklerodermi gibi kollajenozlar, sinovitisler, lipomlar ve adenopatiler. Bunlardan romatoid artrit vakaların % 10 unda, diğerleri ise % 25 inde etkendirler; geri kalan % 65 vak’ada neden belli değildir. Bunlara “idiopatik karpal tünel sendromu” denmektedir.

Bu hastalıkta sıkça görülen sinovitisler ve sinoviyal kistler el bileği ekleminde Nervus medianus’un kompresyonuna yol açarlar. Kompresyona bağlı olarak başparmakta, işaret parmağında, orta parmakta ve yüzük parmağının medial yarısında geceleri artan hissizlik ve parestezi, bazan da tenar kaslarında kuvvetsizlik ve atrofi ortaya çıkar. Tendosinovitis yaygın şekilde ise kasların yapışma yerlerinde spontan kas ağrıları görülür. Buraları basmakla da ağrılıdır. Uyku bozuklukları, sertleşmeler de olabilir.

Elektromiyografi (EMG) tipik bulgular verir. Seroloik bulgular normaldir.

5

Tedavi

Kortikosteroid lokal zerkleri: Karpal tünel içine uzun etkili kortikosteroid (Kenacort İntramüsküler v.s.) zerkleri ağrıları ve brakialgia parestetika noktürna yakınmalarını hızla giderir. Ayrıca hasta ekstremitenin atelle tesbit edilip istirahate alınması da belli bir rahatlama sağlar.

Cerrahî tedavi: Kronik ve medikal tedaviye inatçı vak’alarda, üstelik pareziler de başlamışsa cerrahî tedavi endike olur. Ligamentum karpi transversum serbestleştirilir.

TOPUK AĞRISI

Topuk ağrıları değişik tiplerde ortaya çıkar. Topuğun planter yüzünde duyulan ağrı planter fassia’nm ve fleksor digitorum brevis’in periosta tutundukları yerdeki zorlanmadan ileri gelir. Zedelenmelerle birlikte burada ekzostozlar oluşur. Buna Topuk dikeni (Epin kalkaneen) sendromu denir. Topuk dikeni her zaman semptom vermez.

Klinik tablo: Dokular ve sinirler üzerine baskı yapacak şekilde, dikenin aşağı doğru yönelmesine yol açacak bir hareket sonucu birdenbire ağrı başlar. Yalnızca ayakta dururken veya parmakla basınca duyulan ağrı topuğun iki yanına ve ayak tabanına yayılabilir. Bazan buna kalkaneal bursit te eklenir, sıcaklık ve şişlik meydana getirir.

Tedavi

Lokal kortikosteroid zerki: Uzun etkili bir triamsinolon preparatı (Kenacort İntramüsküler) ile novokain (Citanest) karıştırılarak diken üzerine zerkedilir. Bazan tek enjeksiyon hastalığın tamamen düzelmesine yeter. Aksi halde 4 gün sonra tekrarlanır.

İstirahat ve analjezikler: Kortikosteroid zerkinden çekinen hastalarda 1-2 hafta yatak istirahati ile birlikte analjezikler (Aspirin, Brufen, Tamol v.s.) verilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ