KAZAİ HİPOTERMİ Tedavi

Ağır vakalarda ılık [40-42°C(104-108°F)] su banyoları ile saat başına 1-2 derece oranında artışla yeniden ısıtma uygulanmalıdır. Canlandırma yöntemlerinin tümü yetersiz kalıncaya kadar hipotermik hastalar ölü olarak değerlendirilmemelidir. Ağır hipotermilerde uzun süreli kardiopulmoner arrest tam olarak geriye dönebilir. Vücut sıcaklığı 32,2-35+ (90-95°F) özellikle titreyen hastalar bir kaç saat yün battaniyeye sarma (pasif ısıtma) dışında birşey gerektirmezler. Normal vücut sıcaklığına ulaşana kadar hastanın sıcaklığı rektal veya özefagus sondajı ile sıkı bir şekilde daimi olarak takip edilmelidir. Ventriküler fibrilasyon ve ağır hipotermili hastalarda parsiyel kardiyopulmoner by-pass ile iç ısıtma endikedir. Kardiak komplikasyon söz konusu değilse ağır hipotermilerde (iç sıcaklık 29,4° C (85°F) altında) acil olarak yeniden ısıtma için peritoneal diyaliz [43.5°C (113,5°F) diyalizat ile] kullanılabilir.

Ağır olgularda daha iyi solunum idaresi ve sık rastlanan öldürücü komplikasyon blan aspirasyona karşı korunmak için endotrakeal intubasyon kullanılabilir. Sık sık arteriyel kan gazları ölçülür. Çoğunlukla beraberinde bulunan pnömonitis için antibiyotikler gereklidir. Genelde kabul sırasında ciddi enfeksiyonlardan şüphelenilmez ve uygun tedavinin gecikmesi hastalığın ağırlaşmasına katkıda bulunur. Hipoglisemi %50’lik glukoz solüsyonunun intravenöz uygulanmasını gerektirir. Sıvı uygulaması santral venöz pulmoner arter wedge basıncı, idrar miktarı ve diğer dolaşım parametrelerine göre ayarlanır. Yeniden ısıtmayı takiben artan kapiller permeabilite pulmoner ödemin ortaya çıkışına eğilim yaratır. Bu komplikasyondan kaçınmak için, santral venöz veya wedge basınç 12-14 cm. su altında tutulmalıdır. Hasta soğuk iken, ernilimleri olmayacağından ve yeniden ısıtma işlemi sırasında ciddi toksisite oluşturacak ölçüde birike-bileceğinden ilaçlar periferik dokulara enjekte edilmemelidirler.

Yeniden ısıtma sürerken hipotermi ile maskelenebilen, beraberinde bulunan hastalıkların özellikle miksödem ve hipogliseminin belirtileri açısından hasta sürekli olarak izlenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ