Kazıklı Humma Hastalığı ve Belirtileri

KAZIKLI HUMMA (Tetanus)

Etkeni Clostridium tetani’dir. Gram pozitif, hareketli bir basildir. Sporları anaerob ortamda basil meydana getirir. Tetanospasmin denen bir ekzotoksini vardır. Toksin kan veya sinir yoluyla merkezî sinir sistemine ulaşır ve hücre sitoplazmalarma bağlanır. Tetanoz hastalığının ortaya çıkabilmesi için basilin, büyük ve ezik yaralardan, ya da enfekte bir çivinin, tahta kıymığının temiz deriden girmesinin gerektiği hatırda tutulmalıdır. Kötü koşullarda yapılan abortus girişimleri de rol oynar. Gübreli yerlerde olan yaralanmaların önemi büyüktür.

Klinik tablo: Kuluçka süresi 4-10 gün kadardır. Basilin oturduğu bölgede gerginlik ve ağrı ile başlar. İlk kasılmalar yüz ve çiğneme kaslarında görülür ve hasta ağzını açamaz (trismus). Yüz kaslarının spazmına bağlı olarak hastanın yüzünde alaycı bir gülüş belirir (risus sardonicus). Boyun ve sırt kaslarının kasılması sonucu hasta bir yay gibi yatar durumdadır (opistotonus). Refleksler çok canlıdır, bol terleme ve taşikardi bulunur. Hastanın bilinci başından sonuna kadar açıktır.

Tanı: Klinik görünüm tanıyı kolay koydurur.

Komplikasyonları: Sekonder pnömoni, vertebra kırıkları, dil paralanması.

Profilaksi: En iyi korunma kombine aktif ve pasif inmünizasyonla sağlanır.

Aktif aşı bağışıklığı: Tetanus-Anatoxal anatoksin ile hazırlanmış bir aşıdır Ye 6 – 8 hafta arayla 2 defa 0,5 mi. deri altına yapılır. Şüpheli yaralanmalarda 0,5 mi rapel aşı yapılır ve 24 saat içinde antikor titri çabucak yükseltilir.

Pasif antitetanik serum bağışıklığı: Human – Antitetanus-Globulin’i kullanılır. Şüpheli yaralanmalarda hemen 500 ünite i.m. enjekte edilir. 4 – 5 hafta süreli pasif bir antitoksin bağışıklığı sağlar. Her şüpheli yaralanmada aktif ve pasif immünizasyon birlikte yapılmalıdır. Bu suretle en kesin bağışıklık sağlanmış olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ