Kemiğin fokal destrüksiyonu

Eklem köşelerinde kemiğin osteolitik destrüksiyonu olur. Radyografide kemik erozyonları görülebilir ve eklem deformitesiyle ilişkilidir. Ayrıca sinoviyum ve eklem kapsülündeki inflamasyon ve kalınlaşmaya bağlı olarak artmış yumuşak doku şişkinliği vardır.

Klinik özellikleri

Simetrik poliartrit

Sinsi başlangıçlı artrit ilk parmak eklemlerini tutar (başlıca metakarpofalangeal ve proksimal inter-falangeal eklemleri), bunu metatarsofalangeal eklem­ler ve el ve ayak bileği, diz, omuz, dirsek ve kalça eklemleri (azalan sıklıkla) takip eder. Ancak hastalık temporomandibüler eklem gibi eklemleri ve vertebradaki sinoviyal eklemleri (özellikle üst servikal vertebra) de etkileyebilir. Tutulan eklemlerde şişlik, ağrı ve ısı, üstteki deride kızarıklık olur.

Eklem deformiteleri

Hastalık ilerledikçe kas atrofisi ve eklem destrüksiyonu, eklem hareketlerinde kısıtlılığa, eklemde instabilite, subluksasyon ve deformitelere neden olur. Ayrıca elin küçük eklemlerinde ve ayak, diz, kalça, dirsek eklemlerinde fleksiyon kontraktürleri

Ellerde:

• Metakarpofalangeal eklemlerde anterior subluk­sasyon ve parmaklarda ulnar deviyasyon.
• Kuğu boynu deformitesi (Swan neck deformity): Distal interfalangeal eklemlerde sabit fleksiyonla beraber proksimal interfalangeal eklemlerde hiperekstansiyon.
• Boutonniere (buttonhole) deformitesi: Proksimal interfalangeal eklemlerde sabit fleksiyon ve terminal interfalangeal eklemlerde ekstansiyon.
• Başparmakların Z deformitesi: Metakarpofalangeal eklemlerde sabit fleksiyon ve interfalangeal eklem­lerde hiperekstansiyon. El bileğinde ise sıklıkla sabit fleksiyon deformitesi ve beraberinde çıkıntılı ve hassas bir ulnar stiloid process olur, supinasyon/pronasyon sırasında ağrı olur.

Dizlerde Baker’in kistleri (popliteal fossada kistik şişlikler) görülür.
Servikal vertebrada atlantoaksiyel subluksasyon olur.
Deformiteler başlangıçta düzeltilebilir niteliktedir ama zamanla gelişen kalıcı kontraktürler sayesinde tamamen düzensiz bir hale gelirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ