Kemik iliği infiltrasyonu

Kemik iliğinin yaygın infiltrasyonu normal hemopoi
etik elemanların yok olmasına neden olabilir. Aşağı­daki nedenlerle meydana gelebilir:
lösemiler
• myelofibrozis
• yaygın karsinomlar
• yaygın lenfomalar
Hastalarda, dolaşımda eritroblast ve öncü lökositlerin görüldüğü lökoeritroblastik anemi gelişir. Sıklıkla ekstrameduller hemopoez görülür.
Polisitemi
Polisitemi (eritrositoz) eritrosit sayısının sürekli yük­sek olması şeklinde tanımlanır. Buna genellikle hemoglobin konsantrasyonundaki ve hematokritteki artış da eşlik eder.
Relatif polisitemi
Bu tablo, genellikle sıvı kaybına bağlı olarak plazma hacminin azalması sonucunda ortaya çıkan hematokrit değerindeki artıştan kaynaklanır. Gerçek bir polisitemi değildir.

Gerçek polisitemi

Primer

Primer polisitemi, nadir görülen polisitemi rubra vera adlı myeloproliferatif bir hastalıkta olur .

Sekonder

Polisitemi vakalarının çoğu aşağıdaki nedenlere sekonder olarak ortaya çıkar:
• kronik hipoksi (sıktır): “uygun” polisitemi örn. yük­sek bölgelerde yaşayanlarda, siyanotik kalp hasta­larında, respiratuar hastalıklarda (kronik bronşit,amfizem gibi), sigara içenlerde, hemoglobinopati-lerde (dokulara O2’nin yetersiz geçmesine bağlı olarak)
• böbrek tümörleri ve böbrek iskemisinde (nadirdir): “uygunsuz” polisitemi örn. renal karsinomalar veya kistlerde, renal arter stenozlarında

Hem kronik hipoksi hem de renal tümörler/iskemi, eritropoietin üretimini artırır böylece kemik iliğinde eritrosit üretimi uyarılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ