Kistler

Hepatik kistler genellikle semptom vermeyen soliter, uniloküler lezyonlardır. Bazen rastlanılan büyük kistler üst abdominal kitle veya rahatsızlıkla karşımıza çıkabilir. Poli-kistik karaciğer hastalığı, vakaların yansında polikistik böbrekle birliktedir. Bir veya iki kisti olan hastalarda kist hidatik olasılığı her zaman akla gelmelidir. (Bölüm 9’a bak.)

Bazı soliter kistler, ultrasaund kontrolunda yapılan perkütan iğne aspirasyonuyla kesin olarak tedavi edilirler. İçinde berrak sıvı bulunan kistler kistin kubbesinin eksizyonuyla cerrahi olarak tedavi edilirler, böylece kist periton boşluğuna drene olur. Fakat safra içeren veya safra yollarıyla ilişkisi olan kistler Roux-en—Y şeklinde jejunum anostomuzuyla drene edilmelidir. Soliter kistlerin iç duvan çoğunlukla seröz bir tabakayla çevrilmiştir. Küboid epitelle çevrili soliter kistler malign olabilir ve bazı cerrahlar bu kistlerde drenaj yerine lobektomi önermektedirler. Nadir görülen kis-todenoma veya kistadenokanser vakalarına, kistin görünümünden şüphelenilerek frozen section yapılarak tanı konur; bu kistler tamamen rezeke edilmelidir.

polycystic-ovary

Multipl kistler genellikle tedavi gerektirmezler, fakat rahatsızlık yapan büyük polikistik karaciğerler veya tıkanma sanlığına neden olan kistler, karaciğer yüzeyinde kist kubbelerinin kaldınlarak ve yüzeyel kistler ile derin kistler arasında pencereler açılarak etkin bir şekilde tedavi edilebilir. Açılan kistlerin periton boşluğuna drene olması sağlanır. Posto-peratif dönemde karaciğer eski büyüklüğünün yansına düşer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ