KOKSİDİOİDOMİKOSİS

Coccidiodes immitis, özellikle Kalifornia’ da San Joaquin vadisi olmak üzere ABD’de güney-batıda endemik olarak görülür. Toprakta yerleşik olan bu parazit artrosporlar oluşturur. Bunlarda havayla ve inhalasyon ile taşınır. Endemik sahalarda yaşayan kişilerin yaklaşık yarısında pozitif deri testi vardır. Bu bölgelere yeni yerleşen fertlerin %25’inde bir yıl sonra pozitif deri testi bulunur. ABD’de yaklaşık 10 milyon kişinin enfekte olduğu tahmin edilmektedir.

Semptomlar halsizlik, baş ağrısı ve ateş ile nezle benzeri bir tablo ile başlıyabilir. Tabloda plöretik ağrı ve mukoid kanlı balgam bulunabilir. Teşhis balgam, sıvılar veya biopsi için alman dokulardan kültür yapma ile konur. Radyolojik bulgular, sıklıkla diğer granulomatöz hastalıklardan ayırt edilemez. Özellikle üst loblarda, çevresini harap eden nodüllerince yada kalın duvarlı kaviteler oluşturabilir . Burada tüberkülozdakinin aksine sıklıkla üst lobların anterior segmentleri tutulmuştur. Kaviteli vakaların %2’sinde pnömotoraks ve ampiyem bulunur.

Tek etkili tedavi Amfoterisin B’dir. Plevral boşluğa açılan kavitelerde, tekrarlayan hemoptizilerde, büyük yada büyüyen kavitelerde cerrahi tedavi gerekir. Kaviteli vakaların yaklaşık %65’inde kanama görülür ancak bunların çoğu kendi kendine durur. Büyük solid kitleler biopsi ile kanserden ayırt edilmelidir. Vakaların çoğunda postoperatif komplikasyonlara zemin hazırlayan uydu lezyonlar olması sebebiyle kavite veya nodüllerde geniş cerrahi eksizyon uygulanan hastaların %10 ila 15’inde bronkoplevral fistül, koksidioidal ampiyem veya reaktivasyon görülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ