Kolesistitis ve Kolelithiazis

Hamilelik safra stazını teşvik eder, safradaki kolesterol konsantrasyonunu arttırarak ve safra tuzu eriyebilirliğindeki değişikliklerin gelişmesine yardım ederek safra taşı teşekkülüne katkıda bulunur. Böylece, kolelithiazis çocuk doğuran kadınlarda daha sıktır.

Hamilelikte akut kolesistitis, akut apandisitisten daha az oluşur, görülme sıklığı 3500 6500 hamilelikte yaklaşık birdir. Olguların %50’sinde safra taşları ile birliktedir.

Semptomlar, hamile olmayan hastadakilerin aynı olup, sağ scapulaya yayılır. Sağ üst abdominal kadranda ani başlayan kolik tarzında ağrı, düşük derecede ateş ve kusma ve bulantıdır. Appandiksin hamileliğin üçüncü trimertir’indeki yüksek pozisyonundan dolayı kolesistitisin akut apandisitten ayırımı zordur. Mamafih apandisitisin aksine, hamileliğin ilk trimester’indeki akut kolesistitis en iyisi hastaneye yatırıp, paranteral sıvıyla, nazogastrik drenaj, antispazmodikler analjezikler ve geniş spekturumlu antibiyotiklerle konservatif olarak tedavi edilir. Böyle tedavi edilen 4 hastanın 3’ünde 2 günde kesin bir iyileşme olmaktadır ve kesin bir cerrahi işlem ikinci trimestir veya doğum sonu devresine kadar ertelenir. Akut apandisitisten ayrılmasıyla ilgili bir şüphe varsa veya konservatif tedaviye gittikçe büyüyen kitle (ampiyem), sarılık (koledok obstriksiyonu), rüptür belirtisi veya birlikte bulunan pankreatitisle kendini belli eden cevapsızlık varsa cerahi girişim yapılmalıdır. Safra taşı ile oluşturulan pankreatitis hem fetal hem maternal ölüm hızını arttırır. Kolesistektomi seçilen işlemdir ancak teknik zorluklar gerektirirse kolesistostomi yapılabilir, safra kesesinin çıkarımı puerperal devreye kadar geciktirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ