KOMA

KOMA
Tamamen şuur kaybı ile karakterize olup genellikle ağır bir hastalığın terminal safhasıdır. Hastada şuurla birlikte hissiyet ve harekiyette kaybolmuştur. Fakat vejetatif fonksionlar, dolaşım ve solunum devam etmektedir. Koma şu hastalıkları esnasmda görü­lür: Diabet, üremi, beyin kanaması, epilepsi, menenjit, kafa trav­maları, alkol zehirlenmesi, barbitüriklerle zehirlenmeler, morfin ve türevleri ile zehirlenmeler, bromürlerle zehirlenmeler, karbon mohoksit zehirlenmesi, beyin tümörleri, yüksek ateş müterafık has­talıklar.
Komaya sebep olan hastalıklar ve bunların ayırıcı teşhisi ekli tabloda ayrıntılı olarak gösterilmiştir. Tedavi:
1 — Komanm sebebi biliniyorsa etyolojik tedavi yapılır.
2 — Acil tedavi: Solunum yolları serbestleştirilir, hasta başı yanda olmak üzere yatırılır. Dilin geriye kaçması ihtimali daima düşünülerek kontrol altında bulundurulur. Hatta icap ediyorsa dil bir pensle dışarıya çekilir, bu vaziyette tutulur. Zaman zaman ağız aspire edilir. Solunumda düzensizlik ve durma olursa suni teneffüs yaptırılır, oksijen inhalasyonuna geçilir. Şok ile mücadele yapılır. Teneffüs sistemi münebbihleri enjekte edilir. Coramine, lobelin gibi.
3 — Genel tedbir ve kontrollar: Hastanın yatış vaziyeti sık sık değiştirilir. İdrar kontrol edilir, çıkmamış ise sonda ile alınır. Hasta paranteral yolla beslenir. Ağız, boğaz ve genital bölge temizliğine azami dikkat edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ