Konsültasyonlar

Hastaya faydalı olabilirse, hasta veya hastanın ailesi tarafından istenirse ya da adli tıp bakımından bir önem taşıyorsa yetkili bir konsültanın fikri alınmalıdır. Teklif edilen tedavi münakaşalı veya fevkalade riskli ise tehlikeli komplikasyonlar ortaya çıkarsa veya rak perkütanı (ponksiyonla) kateterizasyon mümkündür; eğer bunda başarı sağlanamazsa o zaman bir vena, mutat olduğu üzere, antekibital ven açılır.

Komplike kalp-damar ve akciğer ameliyatlarında olduğu gibi bazı işlemler sırasında dolaşımı değerlendirebilmek için merkezi venöz basıncın takibi gerekebilir. Merkezi venöz basıncın tayini için v. cava superiora v.subclavia veya v.jug interna yoluyla bir kateter sokulmak zorundadır. Kalp-akciğer hastalığı merkezi venöz basıncın yararlılığını düşürdüğünden bazen intraoperativ takip için sol atrium basıncını yansıtıcı bir araç olarak Swan-Ganz kateterinin kullanılması gerekir. Eğer kateter v.subclavia veya v.jug.interna yoluyla yerleştirilecekse, işlemden önce kateterin infüzyon borusuna bağlanması iyi bir tedbir olur. Bunun amacı, gözden kaçan bir pnömotoraksın anestezi sırasında pozitif basınçlı solunum sonucu olarak tansiyonlu pnömotorksa dönüşmesini önlemektir.

Mutat olduğu üzere a.radialisin kateterizasyonu veya kanülasyonu bilhassa ameliyatta ve ameliyattan sonra mükerrer olarak arteriel kan basıncının çok doğru bir şekilde ölçülmesinin ve kan gazları tayininin gerektiği bazı hastalarda yapılır. Merkezi venöz ve arteriel kateterizasyon hasta uyuyuncaya kadar bekletilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ