KOPULASYON

KOPULASYON
Kopulasyon, emsi münasebet, koitus veya kohabitasyon teriminin karşılığıdır. Normal bir kiotus esnasında vajina arka fprnik-isne ejekülasyon ile atılmış olan spermium, evvelâ reseptaculum vazifesi gören arka fornikste toplanır.Spermatazoid’ler bilindiği gibi, testis’lerin tubuli contorti’lerinin iç yüzünü döşeyen spermatogoni hücrelerinden ürerler. Bunlardan da şıfa-siyle spermatocyt, spermatide ve nihayet spermatozoid’ler oluşur. Spermatozöid’ler; baş, boyun, gövde ve kuyruktan oluşmuşlardır. Boyları ortalama 60 mikron kadirdir. Baş, en önemli bölümü olup, şahsın kromozom kümesini taşır. Sivri olan başın en- uç ‘bölümün de külah biçiminde akrozom mevcuttur. Gövdede sitoplasma, cent-riol ve mitokon&riler mevcuttur. Gövde, bir boyunla başa birleşir, aşağıya doğru da kuyrukla devam eder.

Spermatozoid’lerin % 50 si Y kromozomu taşır, yani andros-perm’dir. Diğer yarısı X kromozomu taşır, yani gynospermdir. Spermium’lar, vajina’mn tahrip edici asiditesinde kurtulmak için, yaşamları bakımından en uygun şartlar haiz olan canalis cervi-calis’in aikalen müküsünün içine girerler. Filhakika hormonal tesirlerle ovulasyona doğru cervix genişler ve müküsü bollaşır, şeffaf ve luzûci bir karakter kazanır. Böylece spermium’lar için en mükemmel bir ortam hazırlanmış olur. Mikroskop altında bir damla müküse doğru bütün spermiumların başlarını çevirerek ilerledikleri görülür.
Ovuiasyon yaklaştıkça canalis cervicalis’ı döşiyen süindirik epi-teller ve bezlerin salgıladığı müküsün vasfında değişiklikler olur. Müküsün vıskositesi düşer, elastikiyeti artar. Naci, şeker ve amino-asitlerden zenginleşir, içinde hücre elemanları kalmaz. Molekülleri arasında kanallar ortaya çıkar. Spermatozoid’ier, adeta kendileri için yapılmış olan bu kanallardan geçerek ovum uteriye ulaşırlar. Geçiş hızları, dakikada ortalama 5 mm. dir, Spermatozoid’lerin mü-küs içinde 5 gün kadar canlı kaldıkları görülmüştür. Müküsün kanallarından sadece normal ve sağlıklı yapıdaki spermatozoidler geçebilir.Böylece servical müküs, hem depo, hem de filtrasyon görevi üstlenir. Böylece spermium’lar, canalis cervicalis ve cavum uteri’yi geçerek tuba’nm ampuller kısımlarına doğru yollarını bulurlar. Bu yolun bulunuşunda, evvelce ifade edilen kapiller mayi akışının değeri ehemmiyetlidir. Titrek tüylerin periton’dan cavum uteri’ye doğru hareketi, kapillar akışı temin eder ve bu akış aksi istikametten gelen spermium’ların yollarını şaşırmadan ve geçmeleri lazım gelen yolun kıvrımlarına saplanmadan ilerlemesini temin ederler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ