KRİTİK DURUMDAKİ HASTALARDA AKUT PULMONER HASTALIK

Zedelenmiş veya enfekte olmuş, periferik dokularda koagülasyon ve enflamasyon geliştiği zaman, (şok ve travma veya sepsise bağlı pulmoner yetmezlik) adult respiratuar distres sendromu meydana gelir. Başlangıçta akciğerler normal olsa bile pulmoner yetmezlik meydana gelebilir. Hasara uğramış dokularda venöz dolaşıma trombosit ve lokosit agregatları dökülür. Lokositlerin agrege olmasına sebep olan dolaşan endotoksin komplemanı aktive eder. Bu agregatlar karşılaş tıklan ilk mikrovasküler yatakta yerleşirler. Tutulan agregatları dökülür. Lokositlerin agrege olmasına sebep olan dolaşan endotoksin komplemanı aktive eder. Bu agregatlar karşılaştıkları ilk mikrovasküler yatakta yerleşirler. Tutulan agregatlar, proteozlar, kininler, serotonin, histamin, fibrin yıkım ürünleri, kompleman lökotrienler, lizozomal enzimler, oksijen radikalleri, prostoglandinler, tromboksanlar, prostosiklin gibi ürünler açığa çıkarırlar. Bu maddeler su, elektrolit ve proteinin interstisium ve alveole ekstravazasyonuna izin vererek pulmoner endoteli hasara uğratırlar.

Teşhis

ARDS’nin klinik bulguları, mikrovasküler obstriksiyon ve alveoler ödemi yansıtır. Sistemik PO2 düşmüş ve PCO2 yükselmiştir. Statik akciğer-göğüs duvarı kompliansı (tidal volümün, inspirasyon sonu ve ekspirasyon sonu basınç farkına bölünmesiyle elde edilir) azalmıştır. Göğüs X-ray’ı üzerinde yaygın bilateral infıltratlar gözlenir. Pulmoner vasküler direnç artmıştır. Sağ atrial basınç hafifçe yüksektir (10 mmHg civarında) ve wedge pulmoner arter basıncı, mekanik ventilasyona tabi tutulan hastalarda normaldir (12mmHg civarında).

Akciğerlerde nonsipesifik reaksiyon gelişir. Hasar veya sepsisin ilk birkaç saati içinde interstisiel ödem meydana gelir; ilk bir gün içinde alveoler sıvı kırmızıdır, monosit ve nötirof iller interstisiuma hücum eder ve bir hafta içinde skar dokusu şekillenmeye başlar. Proçes kontrol altına alınmamışsa, akciğerler sıvı doludur. Görünüş olarak da kabaca karaciğer dokusuna benzer, nihayet fibroz gelişebilir. Eğer tedavi etkiliyse hem makroskobik hem de mikroskobik olarak akciğerler normale dönebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ