Kronik bronşit

Kronik bronşit ard arda en az 2 yıl ve yılın en az 3 ayı, çoğu günler balgamlı prodüktif öksürük olmasıyla tanımlanır. Tipik olarak orta yaşlı erkekleri etkiler ve vakaların çoğu sigara içilmesine bağlıdır.
Patogenezi-Sigara dumanının yaptığı sürekli irritasyon respiratuar bronşiollerde kronik inflamasyon (bronşiolit) ve artmış mukus sekresyonuna neden olur.
Mukus hipersekresyonu bronşial mukus salgılayıcı bezlerin hipertrofi ve hiperplazisiyle ilişkilidir. Reid indeksi bronştaki bez-duvar kalınlığı oranını verir ve kronik bronşitte önemli derecede art­mıştır.
Klinik semptom verebilmesi için bronşioler obstrüksiyonun şiddetli ve yaygın olması gerekir. Yaygın mukus tıkaçları, zamanla hastalığın tipik öksürük ve balgamın da içinde bulunduğu klinik obstrüktif bulgu­lara yol açar.
Klinik özellikler:
• Erken evre: Balgamla beraber kronik öksürük
• Geç evre: Hastalık progresif olarak şiddetlenir ve hiperkapni, hipoksi ve siyanoz (sıklıkla blue bloaters oluşturarak) eşlik eder. Sonunda sağ kalp yetmezliği(kor pulmonale) veya solunum yetmezliği meydana gelir.
Bu durum şu şekilde komplike olabilir:
• H.influenza, streptococus pneumonia gibi bakteri­ler veya respiratuar sinsityal virüs, adenovirüs gibi virüsler tarafından oluşturulan low grade rekürren bronşial infeksiyonlar.
• Skuamöz metaplazi: Skuamoz metaplaziye bağlı silli hücrelerdeki kayıp problemi daha da artırabilir.
• Malignensi: Sigaranın yaptığı devamlı hasar meta-plastik skuamöz epitelde malignensiye ilerleyebile­cek displastik değişikliklere sebep olabilir (bronşun skuamöz hücreli karsinomu).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ