Kronik obstrüktif akciğer hastalıkları

KOAH’larda hava akımı iki değişik mekanizmaya bağlı olarak azalır ve buda iki farklı kliniğe sebep olur:
• Artmış hava yolu rezistansı, tipik olarak hava yolu­nun daralmasıyla olur. Kronik bronşit, bronşektazi ve astma örnektir. Hiperkapni, hipoksi ve siyanoza neden olur. Hastalara genellikle blue bloater olarak hitap edilir.
• Akciğerlerdeki elastikiyet kaybına bağlı azalmış outflow basıncı, amfizemde olduğu gibi. Ancak bu durumda kompansatuar hiperventilasyona bağlı olarak istırahatte hastaların PaCO2 ve PaO2’si rölatif olarak normaldir. Hastalara genelde “pink puffer” olarak hitap edilir.
KOAH tanısı Akciğer grafisi (havalanmada artma hiperinflasyon, çökmüş hemidiafragmalar, azalmış periferal vaskülarite ve büller görülebilir) ve akciğer fonksiyon testleriyle konur.
Tedavisinde
• Fizyoterapi
• Bronkodilatörler (örneğin salbutamol): sıklıkla lokal bronşial irritasyona bağlı oluşan bronkokonstriksiyondan dolayı hava yolu obstrüksiyonunun geri dönüşe­bilir bir kısmı vardır.
« Beraberindeki kronik bronşite yönelik antibiyotikler.KOAH’lı hastaların solunum merkezlerinin CO2’ye olan hassasiyetinin nispeten azaldığı akılda bulun­durulmalıdır, bunlarda respiratuar eforun devamı hipoksinin devamına dayanır. Bu yüzden bu hasta­lara yakın gözlem olmadan ek oksijen verilmesi tehlikelidir, hipoventilasyon veya apne oluşabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ