KÜÇÜK TÜKRÜK BEZLERİ TÜMÖRLERİ

Küçük tükrük bezi karsinomalarının en çok görüldüğü iki yer, sert damak ve sinüslerdir. Fakat bu tümörler, dil kökü, ağız mukozasının her yerinde, ağız tabanı, farenks, nazofarenks ve yumuşak damakta da gelişebilirler. Histolojik olarak bu tümörler (sıklık sırasına göre) adenokistik karsinom, mükoepidermoid karsinom, benign miks tümör, malign miks tümör veya değişik tipte adenokarsinomaîardır. Küçük tükrük bezi tümörlerinin çoğu maligndirler.

Bu tümörler tedavi edilmezlerse lokal olarak kaslara, kemiklere, sinirler boyunca da cerrahi yolla erişilemeyecek yerlere yayılırlar.

Genel kanı aksine, küçük tükrük bezi tümörleri boyun lenf nodüllerine metastaz yaparlar. Bu malignite potansiyelinin yüksek olduğunu gösterir. Kan yoluyla akciğer ve kemiklere metastaz sıktır.

Tümörler sağlam mukozayla örtülü, lastik kıvamında kabarık kitlelerdir. Tanı direkt, indirekt görünümleriyle, biyopsiyle ve nadiren de paranazal sinüslerde yerleştiklerinde radyografik incelemeyle konulur. Histolojik muayene kesin tanı için gereklidir. Nervus mandibularis veya maxillaris boyunca yayılmış tümörlerde, ilgili foramenlerin genişlemesiyle kafa içine yayılma kuşkusunu radyolojik muayene ortaya koyar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ