Kusma

Hasta ne kustu? Ne kadar? Kaç defa ? Kusmuğun görünümü nasıldır? Kusma fışkırır tarzda mıydı? Kusmuğun muayeneyi yapan tarafından görülmesi özellikle çok yararlı olur.

Büyük abdestte değişiklik

Büyük abdestte değişiklik sıklıkla rastlanan bir şikâyet olup çoğu zaman önem taşımaz. Bununla beraber muntazaman dışarı çıkmakta olan bir kimse zaman zaman kabızlık ve ishal gibi bir değişiklik bildirirse kolon kanserinden şüphe edilmelidir. Bazıları dışkının miktarına ve şekline çok önem verirler Meselâ normalde düzgün şekilli dışkı çıkaran bazı hastalar seyahat veya diyet sebebiyle mutat dışkılamanın bozulması sonucu feçesin şekilsiz ve küçük olmasından şikâyet ederler.

Hematemezis veya rektumdan kan gelmesi

Vücudun herhangi bir deliğinden kan gelmesi en ciddi incelemeleri gerektirir ve o an ortaya çıkan aşikâr bir sebebe bağlı olduğundan asla ihmal edilemez. En sık yapılan hata rektumdan kan gelmesinin hemoroide hamledilmesidir. Kanın karakteri büyük bir önem arzedebilir. Meselâ pıhtılaşıyor mu? Açık kırmızı mı yoksa koyu renkli mi? Yukarı sindirim kanalının yavaş yavaş kanamalarında olduğu gibi rengi kahve telvesi şeklinde veya koyu mu, katran gibi siyah mı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ