Larenjit

Larenjit, gırtlak (ses borusu) iltihaplanmasıdır, genellikle tahriş ve enfeksiyon sonucu olur. Ses kısılmasına ya da ses kaybına yol açar. Normal konuşma, akciğerden ses tellerinde yukan hava gönde­rildiği zaman oluşur. Havanın gönderilmesi, ses tellerinin titre­şimini sağlar ve ses oluşur. Bu sesi, ses tellerinize koydu­ğunuz gerilimle kontrol edebilir ve diliniz, ağzınız, dudaklarınızla şekillendirebilirsiniz.

Larenjit, ses tellerini kaplayan 2arın iltihaplanıp, şişmesidir; daha az titreşim yapar ve bu da daha az ses üretilmesine sebep olur.Gırtlağın tahriş olması nezleden, mide asidinin geri çıkmasından, bronşitten, gripten ve akciğer iltihabından olur. Diğer sebepler, bağırmak, çok konuşmak, kirli hava ya da kimyasal solumak ya da çok fazla içki veya sigara içmektir. Viral larenjit, genellikle, kendiliğinden, 1 ile 3 hafta arasında iyileşir.

boğaz ağrısı

Sebebi ne olursa olsun, sesinizi dinlendirmeli, buhar solumak ve her türlü tahrişi dindirmek için sıcak sıvılar içmelisiniz. Larenjitiniz içki, sigara, fazla mide asidi veya sesinizi uygun biçimde kullanma­manızdan kaynaklanıyorsa, sebep olan maddeyi ya da aktivititeyi ortadan kaldırın. Bir ses öğret­meni, uygun yöntemle konuş­mamaktan kaynaklanan larenjiti önlemek için size yardımcı olabilir.


Farenjit ve Streptokok Boğaz Ağrısı

Boğazın ağrıması ve tahriş olması (farenjit olarak da adlandınlır) boğazınız enfekte olduğu zaman oluşur. Muhtemelen, virüsler boğazın daha fazla ağrımasına sebep olur, bakteriler de boğazı enfekte eder. En çok bilinen bakteryel enfeksiyona – streptokok boğaz ağrısı – streptokok bakteri­leri sebep olur. Bununla beraber, son yıllarda, farenjite aslında başka bekterilerin yol açtığı öğrenilmiştir. Ayrıca aft (ağızda çıkan küçük yara), postnazal sızma, iritanlar (tahriş ediciler) içine çekmek (tütün içmek gibi) ve çok kuru hava teneffüs etmek de farenjite sebep olur.Birçok farenjit vakası yumuşak, geçici enfeksiyonlardan olşur ancak buna karşın enfeksiyon ciddi ve endişe vericidir.

SEMPTOMLAR

Genellikle farenjit, boğazda hafif bir gıdıklanma hissiyle başlar ve hızla artan ağrılı bir tahrişe dönüşür, sıklıkla başka beliritleri de vardır. Çok defa farenjit, tedavisiz iyileşir. Bir haftadan fazla süren, ciddi bir farenjit durumunuz varsa; yutkunma, nefes alma veya ağzınızı açmada zorluk çekiyorsanız; mafsal ağnnız, kulak ağrınız, döküntü ve 101 s F’tan fazla ateşiniz varsa; veya boğazınız ağnyor ve stretokok olan biriyle yakınlaştıysanız, doktorunuzu arayın.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Boğazınızı inceledikten sonra doktorunuz, tümünü olmamakla beraber bakterileri en iyi belir­leyen yöntem olan, boğaz kültürü yapabilir. Boğaz ağrınız ısrar ederse, doktorunuz bazı özel kültürler de alabilir.
Değişik olarak, doktorunuz “hızlı streptokok” testi yapabilir. Bu test gereklidir zira, pozitif çıkarsa, doktorunuz bekle­meden stretokokal boğaz ağrınız olduğunu söyleyebilir ve hızla tedaviye başlar (hızlı testin sonuç­ları 5 ile 15 dakika arasında çıkar).

Testin sonucunun negatif çıkması, streptokokun yanısıra, başka bakteryel enfeksiyonlar olduğu anlamına gelir. Boğaz kültürünün sonucu negatif olsa bile, doktorunuz vücudu­nuzun genel durumunu ve belir­tileri değerlendirerek, antibiyotik yazabilir.Streptokok boğaz ağrısının tedavisi sadece ağrıyı dindirmek açısından önemli değildir ancak, tedavi edilmemiş streptokok boğaz ağrısı nefrite  ve romatizmal ateşe yol açabilir. Bu komplikasyonlar her ne kadar 50 yıl öncesine göre daha az görülse de, hâlâ oluşabilmektedir. Doktorunuz antibi­yotik yazacak olursa, kendinizi iyi hissetseniz bile, tüm kutuyu bitir­melisiniz. İlacı erken bırakmak, bakterilere yeniden birleşip ciddi komplikasyonlara yol açma izni verir.

Viral enfeksiyona bağlı boğaz ağrısının tedavisi yoktur. Her halükârda mononükleozunuz yoksa, boğaz ağrınız genellikle tedavi olmaksızın 1-2 hafta içinde geçecektir.Rahatsızlığı dindirmek için kullanılan ev reçetelerinin içinde, buhar solumak, boğaz pastili kullanmak, tuzlu suyla gargara yapmak ve aspirin içmek (20 yaşm altındaysanız, Reye sendromu riskinden dolayı, aspirin almayınız) veya ağrı için parasetamol (aseta-minofen) almak bulunur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ