Lichen Planus

Lichen planus, bireyleri farklı şekil­lerde etkileyen bir döküntüdür (raştır). Birçok bireyde döküntü (raş), önce iğne başı büyüklüğünde mavi-kırmızı lekeler (blemish) olarak ortaya çıkar ve zamanla bu lekeler birleşerek pürtüklü, pullu yamalara dönüşebilir. Döküntü genellikle vulvanın (kadınların dış genital organlan) yanı sıra kollarda, el bileklerinde ve bacaklarda görülür. Ağızda da oluşabilir. Lichen planus, tırnaklarda kabarık çizgilere de neden olabilir.

24830087

Nedeni bilinmemekle birlikte, duygusal stresin Linchen planusu tetikleyebileceğine dair bazı bulgular mevcuttur. Doktorunuz, kaşıntı ve döküntünün iltihaplan­masının neden olduğu rahatsızlıklan azaltmak için kortikoste­roid ilaçlar yazabilir. Sadece, etki gücü yüksek olan ilaçlar işe yarar.

Lichen planus, cilt kanse­rini andırabilir. Doktorunuzun Lichen planus tanısı koymak için biyopsi (laboratuvarda incelenmek üzere küçük bir parça dokunun alınması) yapması gerekir. Vulvada görülen Lichen planus, bazen ağız yoluyla alınan kortikosteroid ilaçlarla tedavi edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ