LİPOTİMİ

LİPOTİMİ
Senkobun basit şekline lipotimi ad: verilir. Bu deyim grekçe leipein? bırakmak, eksik bırakmak, thumos, şuur, ruh, zeka anlam­larına gelmektedir. Lipothymiede şuur kısmen kaybolmuştur ve da­ha ziyade şuur bulanıklığı söz konusudur. Klinik görünüş değişik­tir. Bazan şuur bulanıklığı veya kaybı hemen meydana gelir. Genel­likle şuur kaybından önce yüzde solukluk, müşahade edilir. Hasta terler, esneme hissi vardır. Bazan bulantı ve hatta kusma görülür. Nabızda, kalp atışı ritminde ve solunumda düzensizlikler olabilir. Bu bakımdan böyle bir tablo ile karşılaşıldığında nabız, sayı, ritm, hız ve dolgunluk yönünden radyal arterden titizlikle kontrol edil­melidir, Lipotimide genellikle nabızda değişiklik olmaz. Fakat bazı vakalarda nabız yavaşlayabilir, gayrı muntazam ve filiform bir va­sıf alabilir. Teneffüs sayı ve ritminde de değişiklik olup olmadığı kontrol edilmelidir. Teneffüs, göğüs kafesinden kontrol edilir. Solu­num sayısının erginde dakikada 16-20, çocuklarda 30-40 olduğunu hatırdan çıkarmamalıdır. Lipotimide teneffüs sayısında azalma müşahade edilir fakat total olarak durmaz. Genellikle dolaşım ve solu­num sistemi fonksionları durmaz fakat yavaşlamış olarak devam eder.

Tedavi: 1 — Mümkün olduğu kadar süratle hasta, baş aşağıda, ayaklar yukarıda olan bir pozisyona yani Trendelenburg vaziyetine getirilir.
2 — Vücudu sıkan kravat, kemer, korse ve buna benzer şey­ler derhal gevşetilir.
3 — Hastanın bulunduğu yerde hava sirkülasyonu temin edi­lir, etraftaki kalabalık uzaklaştırılır.
4 — Yüze soğuk kompres, alkol friksiyonu yapılır ve hatta ba­zı durumlarda yüze hafifçe vurulur.
Yukarıda tarif edilen tedavi prosedelerini şu şekilde özetleye­biliriz.
5 — Kolonya veya amonyak koklatılır*.
6 — Dolaşım ve solunumda dikkati çekecek bir değişiklik mev­cut ise solunum ve dolaşım münebbihleri, intra venöz, intra musku-ler veya deri altı yapılır. Bu iş için, coramine, cafein, huile camphrce, pressly kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ