LOKAL ANESTEZİK AJANLAR

Lokal anestezik ajanlar sinir impuslarının tranemisyonunu bloke ederler. Çünkü sinirin akson kısmı ilaca maruz kalarak gerekli aksiyon potansiyelini oluşturamaz. Kesin mekanizmalan bilinmemekle birlikte bu ilaçların hücre membranının iyonlara karşı permeabilitesini değiştirdiği ve böylece istirahat potansiyelini stabilize ettiği düşünülür.

Tek bir sinir lifinin hassasiyeti lif kesitinin yarı çapı ile ters orantılıdır. Lifler küçüldükçe lokal anesteziye karşı daha hassas hale gelir. Bundan dolayı rejyonal anestezi sırasında hafif temasın algılanması, ağrı, ısı ve vazomator kontrol, sonradan da basınç azalması ve çizgili kasların motor aktivitesi bozulur.

Birçok kimyasal madde sinir iletimini engelleyebilir fakat sadece irite edici olmayanlar, tamamen reversibl olanlar ve minimal sistemik toksisiteye neden olanlar klinikte kullanılırlar. Çabuk etki etmesi, etkisinin sürekli olması ve kolay steril edilebilmesi diğer arzu edilen özellikler arasındadır. Sistemik dolaşıma katıldıkları zaman her lokal anesteziğin doza bağımlı yan etkileri vardır.

En eski lokal anestezik olan Cocain’ın diğerlerinde olmayan bazı özellikleri vardır. Uzun süreli santral sinir sistemi uyarılmasına bağlı öfori hissi oluşturmasından dolayı narkotik kontrolü ve güvenli olarak saklanması zor bir maddedir. Cocaine aynı zamanda norepinefirininkine benzer etkiler oluşturur

(Ör.Lokal vazokonstrüksiyon, pupil dilatasyonu simpatikomi metiklerin etkisini arttırmak gibi). Lokal vazokonstriksiyon etkisi ve mükemmel topikal etkinliği onun nazal bölge mukozasının kurutulması ve anestesisi için ideal hale getirir. Sterilizasyon için gerekli ısı stabilitesini bozar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ