Lokal sebeplere bağlı stomatorajiîer Travma

Travma:
1) Yumuşak kısımların yaralanmaları: Batıcı, delici veya kesici herhangi bir travmatik ajanla yumuşak kısımlar kesilir, ezilir veya delinebilir ve bu takdirde kanamalar husule gelir. Kapiller ve hatta venöz kanamalar pek önemli değildir. Arter yaralanmaları söz ko­nusu ise damarın ligatürü gerekir.
2) Kırıklar: Yumuşak dokuda açık yara olmadan da kırığa bağ­lı kanamalar olabilir. Bu takdirde kanama doku içindedir.
3) Ağız ve çevresinde bulunabilen hemangiomların açılması.
4) Cerrahi müdahaleleri takiben sütüre edilen veya düğümle­nen damarların düğümlerinin gevşemesi veya atması veya araya ka­nsan enfeksionlar nedeniyle nekroze olması neticesi kanamalar mey­dana gelebilir.
5) Çekim kanamaları: Çekim esnasında yumuşak kısımların ya­ralanmaları, yırtılmaları veya alveol kırılmaları özellikle üst çenede elevatörle çekim yaparken tüberin kırılması sonucu kanamalar gö­rülür. Bu tip kanamalara primer kanama adı- verilir.
Koagulumun enfekte olması, büzülen damarın nekroze olması ve koagulumun hareketi ile de kanamalar olur. Tedavide enfekte koagulumun kaviteden temizlenmesi ve ondan sonra genel tedavi yollarına baş vurulması esastır. Çekimden birkaç gün sonra olan bu tip kanamalara sekonder kanama denir.
b) İltihabi lezyonlara bağlı kanamalar: Lokal iltihabı lezyonlar, gingivitisler, geniş gingivostomatitler kanama sebebi olabilirler.
c) Tümörler: Süratle gelişmiş nekrotizan vasıflı habis tümör­ler de stomatorajilerin sebepleri arasında sayılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ