MAFRAGMA

Klinik Bulgular

Komplike olmayan paraözofageal neminin en mutad semptomları genellikle erişkin yaşta gaz geğirme ve yemekten sonra göğsün alt kısmında bası hissi ve nadir olarak kardiak aritmiler sonucu çarpıntılardan ibaret olmaktadır. Bunların hepsi hernie olan mide poşunun fundusdaki hava kabarcıklarının gıda ile yer değiştirerek genişlemesi sonucu oluşan bası fenomenleridir. Dikkat edilmelidir ki, mide kaynaması sonucu gastroözofageal reflux mutad değildir.

Komplikasyonlar

Paraözofageal herninin en sık komplikasyonları kanama, inkarserasyon, tıkanma ve strangülasyondur. Midenin hernie olan kısmında konjesyon olur, ve mukoza erozyonundan kanama meydana gelir. Özellike midenin büyük bölümü (veya hepsi) göğüs içine hernie olursa bu noktada angulasyon ve torsiyon sonucu olarak, en sık özofagogastrik birleşimde, tıkanma meydana gelebilir. Paraözofageal hiatal hernide-sliding tipin aksine dalak, kalın ve ince barsak gibi diğer organlar mide ile beraber mediastinuma girerler.

Tedavi

Semptomlar olmasa bile komplikasyonların sık olması nedeniyle cerrahi tamir çoğu vak’ada endikedir. Geçerli metod hernie olan mideyi kanna döndürmek ve mideyi posterior rektus kılıfına tesbit etmektir (anterior gastro-pexy). Genişlemiş hiatus, tek tek sütürlerle gastroözofageal birleşik çevresinde darlık yapmadan kapatılır.

Prognoz

Cerrahi yöntemlerin sonuçları diafragmatik kaslarda zafiyet ve incelme olmamışsa genellikle iyidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ