Malign İskelet Tümörleri

l.Kondrosarkom: Kondrosarkomlar, göğüs duvarının en sık görülen primer malign tümörüdür. Tüm iskelet konrosarkomlarının % 15-20’si sternum ve kostalardadır. En sık 20-40 yaşlarında görülür. En sık bulundukları yer kostakondral birleşim yeridir. Fakat kostanın herhangi bir yerine de yerleşebilir. Birlikte, Plevra, komşu kostalar, kas, diyafragma ve diğer yumuşak dokular da tutulabilir. Ağrı nadirdir ve hastaların çoğu sadece kitleden şikayet ederler. Göğüs radyogramında kemik kortexinde harabiyet ve genellikle birlikte benek tarzında diffüz kalsifikasyon görülür ve tümörün sınırları seçilemez. Tedavisi geniş radikal çıkarılmasıdır. Yalnızca bölgesel lenfnodlarının tutulması nadirdir. 5 yıllık survey % 10-30 dur ve ilk eksizyonun yeterince yapılıp yapılmadığına göre değişir.

2.0steojenik sarkom (Osteosarkom): İkinci ve üçüncü dekatlarda görülür. Ve % 60 ‘ı erkeklerde görülür. Kondrosarkom’dan daha maligndir. Radyogramda kemik harabiyeti ve kortexe dik açı yapan yeni kalsifikasyonlar görülür. Bu durum karakteristik güneş ışınları (Sunburst) manzarasına sebep olur. Hematojen yolla akciğer metastazı sıktır. Tedavi için lokal redikal eksizyon yapılır. Fakat prognoz kötüdür ve 5 yıl üstünde hayat nadirdir.

3.Myeloma (Soliter Plazmositoma): Bu tümörler sıklıkla sistemik multipl myelomanın bir parçası olarak bulunurlar. Radyogramda zımba deliği gibi osteolitik lezyon görülür, yeni kemik oluşumu, görünümü yoktur. Beş ila yedinci dekat arasındaki kişilerde görülür ve erkeklerde 2 misli daha sıktır. Soliter myeloma oldukça nadirdir ve sistemik tutulan bütün vakalarda sonuçta gelişir. Antimetapolitlerle tedavi ağrıyı geçirir, fakat hayat süresini uzatmaz. 5 yıllık survi %5 civarındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ