Malign Tümörler

Baş boyun derisinde görülen malign lezyonlar bazal ve yassı hücreli karsinomalar, malign melanoma, adenokarsinoma (sebase ve ter bezlerinden), mycosis fungoides, lenfoma, Kaposi sarkoma, ve metastatik tümörlerdir.

Bazal ve yassı hücreli karsinomalar en sık görülen malign tümörlerdir. Genellikle yaşlı kişilerde görülürse de bazen genç yetişkinlerde de olabilir. Bunlar ülserli veya ülsersiz, alttaki dokulara, kas kıkırdak gibi, infıltre olmuş veya olmamış, nodul veya plak tarzındaki lezyonlardır. Lezyonlar çok sayıda da olabilirler. Mültipl karsinomalı hastalarda deride ikinci kanser teşekkülü potansiyeli zamanın geçmesiyle artar. Bu yüzden sıkı ve hayat boyu takip zorunludur. Bazen bazal hücreli karsinomayı daha saldırgan kardeşi yassı hücreli karsınomadan ayırmak zor olabilir. Şakak ve preauriküler yerleşimli bazal hücreli karsinomalar daha agresif olduklarından yassı hücreli karsinomaymış gibi tedavi edilmelidirler. Her iki tip de büyük boyutlar kazanıp hayati organları işgal edebilirler.

Deri kanserinden koruyucu önlemler şunlardır:

(1) Hassas derililerin uzun süre güneşte kalmaktan sakınması,

(2) Erken tanıyı kolaylaştırmak için derinin kontrol edilmesi

(3) Güneş ışınlarından koruyucu krem kullanılması

(4) Aktinik keratoz gibi prekanseröz lezyonların kesin tedavileri.

Erken tanı konulmuş vakalar şifaya kavuşturulabilir, zira bunlar yavaş gelişirler, geç metastaz yaparlar ve kolay ulaşılabilecek yerleşimleri vardır. Bazı lezyonlar 10-20 yıldan beri gelişmektedirler ve infekte ve çok büyük olabilirler. Bazal hücreli karsinoma nadiren metastaz yapar ve yeterli eksizyonu şifa getirir. Yassı hücreli karsinoma ve malign melanomada cerrah yayılma kapasitelerini göz önüne almak zorundadır. Yassı hücreli karsinomalarda metastaz %5 oranında vardır.

Bazal ve yassı hücreli karsinomaların tedavisinde radyasyon ve cerrahi eş değerde etkilidir. Tedavi yönteminin seçimi lezyonun lokalizasyonuna, vital yapıların korunma kolaylığına (göz, orta kulak, beyin ve kartilaj v.b.) daha önceki tedavi yöntemi, oluşturulabilecek defektin tamiri için gerekli girişim sayısı ile hastanın mesleği, vücut fonksiyonları gibi hastaya bağlı faktörtere bağlıdır. Beceriyle uygulanan radyoterapi cerrahiyle karşılaştırılabilecek şifa sağlar fakat geç dönem sekelleri vardır. Malign melanomâlar ise ancak cerrahi girişimle tedavi edilebilirler.

Birçok vakada kolay uygulanabilecekse cerrahi tercih edilir. Eksizyondan sonra primer defekt kapatılması düşünülür ve bu en iyi kozmetik sonucu sağlar. Daha büyük cerrahi defektlerse deri grefti veya flebi gerektirirler.

Şifa ümidinin dışında ihmal edilmiş lezyonlar paliatif rezeksiyon, radyoterapi ve kemoterapiden yararlanırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ