Membranöz nefropati

Glomerüler kapiller bazal membranın uniform olarak kalınlaştığı bir tür reaksiyon modelidir. Glomerülonefritin proliferatif tiplerinin aksine inflamasyonla veya endotelyal/epitelyal proliferasyonla ilişkili değildir ama mesangial hücre populasyonunda hafifçe bir artış olabilir.

Tüm yaş gruplarını etkiler ama en yüksek insidansı 5. ve 8. dekadlar arasındadır. Erkekler kadınlar­dan daha sık etkilenir.

Etyolojisi;
• Primer: %80-90’ında immün komplex oluşumuna hiçbir belirgin neden bulunmaz primer veya idiopatik membranöz nefropati.
• Sekonder: Membranöz nefropati  birkaç durumla ilişkili olarak bulunabilir.

4 Patolojik evresi vardır:
• Bazal mebranın epitelyal tarafında insitu immün kompleksformasyonu (difüz global model)
• Hafif mesangial artış immün kompleks depozitleri görünmemeye başlar, kalınlaşmış zayıf bazal membranı terk eder.
• Yıllar sonra; anormal glomerülus oluşumu: artan mesangial hücreler tarafından üretilen mesangial matriks de artar. Bu durum membran kalınlaşması ile beraber glomerülü bozar (glomerüloskleroz) dereceli olarak olarak hiyalinizasyonuna ve nefronların teker teker ölmesine neden olur.

Bazal membranın anormalliği; doğal olmayarak permeabilite artışı olur bu da ağır proteinüri ve nefrotik sendromla sonuçlanır. Aslında zaten mem­branöz nefropati; nefrotik sendromun en önemli nedenlerinden biridir.

Prognozu değişir ve nedene bağlıdır; ama kabaca; hastaların %25’i remisyona girer %25 dengeli olarak persistan protenürik olur; %50’sinde ise 10 yıllık bir süre içinde kronik böbrek yetmezliği gelişir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ