MEME BAŞI AKINTISINDA AYIRICI TANI

Emzikli olmayanlarda meme başı akıntısı nedenleri sıklık sırasıyla şöyledir: Intraduktal papilloma, karsinoma, meme displazisi ve duktus ektazisi, Fizik muayene ve hasta hikayesinden ortaya çıkartılması  gerekli olan akıntı karakteri ve diğer faktörler ise şunlardır:

(1) Akıntının yapısı (seröz, kanlı veya diğer biri)

(2) Tek veya çift taraflı oluşu

(3) Tek kanaldan veya çok kanaldan akıntı gelip gelmediği

(4) Kitleyle birlikte olup olmadığı

(5) Akıntı kendiliğinden mi (devamlı inatçı veya aralıklı) yoksa meme sıkılınca mı geliyor?

(6) Akıntı bir tarafa basılınca mı yoksa memeye tümüyle baskı yapılınca mı geliyor?

(7) Adetlerle ilgili mi?

(8) Pre veya post menapozal mi?

(9) Gebelik önleyici ilaç veya postmenapozal semptomlar için östrojen preparatı kullanıyor mu?

Premenstrüel dönemde genç kadınlarda tek vaya çift taraflı çok sayıda duktustan olan akıntılar adet öncesi artmak üzere, meme displazisi nedeniyledir. Akıntı sarı/yeşil veya kahverengi olabilir. Papillomatozis veya duktus ektazisi de tanıda sözkonusu olabilir. Diffuz ve malign olmayan durumun aydınlığa kavuşturulması için biyopsi gerekir. Kitle varsa çıkartılmalıdır.

Emzikte olmayan memelerde birçok duktusdan sütlü akıntı bazı sendromlara ortaya çıkar (Chiari-Frommel, Argonz-Del Castillo’ “Forbes-Albright”). Bu durum muhtemelen hipofizden fazla prolaktin salgılanması sonucu olur. Endokrinolojik araştırmayı gerektirir. Chlorpromazine ve gebelik önleyici gibi ilaçlar da sütlü akıntıya sebeb olabilmektedirler ve ilaç bırakılınca da kaybolmaktadırlar.

Oral kontraseptifler şeffaf, seröz veya sütlü akıntıya sebep olabilirler ve tek duktusda görülürse de daha çok çift taraflı ve mültipl duktustandır. Adet öncesi dönemde daha belirgin olup ilacın bırakılmasıyla da kaybolurlar. Kaybolmazsa ve tek duktusdan olmakta devam ederse eksplorasyon endikedir.

Akıntı cerahatli ise areola altı absesindendir ve abseyle birlikte sinüs lactiferusun da çıkartılması gerekir

Lokalize etmek mümkün değilse ve kitle de ele gelmiyorsa bir ay süreyle her hafta muayeneyle kontrol yapılmalıdır. Tek taraflı akıntı devam ediyorsa ve lokalizasyon yapmak mümkün olmadığı gibi tümör de ele gelmiyorsa eksplorasyon düşünülmelidir. Alternatif bir yöntem de 1-3 ay süreli yakından takiptir. Tanı için kanser hücre sitolojik araştırması yardımcı olabilir.

Meme akıntısı yapan hiçbir benign lezyon prekanseröz değildir fakat ikisi bir arada olabildiği gibi klinik düzeyde bunları kanserden ayırt etmek de mümkün değildir. Kanser hastalarında hemen hemen daima palpabl kitle vardır ama akıntı da tek bulgu olabilir. Kronik meme başı akıntısı özellikle kanlı ise daima tutulmuş duktusun çıkartılması endikasyonudur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ