Meme kanserinde Prognoz

Meme kanserinin evresi ve patolojik tipi en güvenilir prognostik faktörlerdir Potansiyel tedavi edilebilir durumdaki meme kanserlerinde ilk tedavi biçimi de prognoza etki yapabilmektedir. Daha önce de tartışıldığı gibi bölgesel lenf nodüllerine ve yalnız memeye inhisar eden meme kanserlerinde değişik tipdeki tedavi programları yaklaşık benzer sonuçlar vermektedir.

Meme kanserli hastaların muhtemelen % 85 i hastalığın klinik belirtileriyle öleceklerdir. İlk tanıdan yirmi sene sonra aynı yaş grubundaki kontrollere göre meme kanserlilerde ölüm hızı artar bundan sonra ise, meme kanserlilerin yine ölüm, nedeni kanserden ise de, hız paralel olmaktadır. Bu yüzden beş yıllık yaşam süresi istatistikleri tedavinin sonuçlarını tam aksettirmez.

Kanser yalnız memede ise kabul edilebilir tedavi yöntemleriyle %75-90 oranında beş yıllık klinik şifa vardır. Koltuk altı lenf metastazı olduğunda bu oran beş yılda %40-60 a düşer, on yıl sonunda ise bütün klinik şifalar %25 dir. Memede en kötü yerleşim alt iç kadrandır. Meme kanserleri gençlerde yaşlılardan daha malign seyreder gibi görünmektedir. Östrojen reseptör negatif tümörler pozitif olanlardan daha kötü prognoza sahiptir. Bu kötü prognoz lenf nodülü metastazı varlığına veya yokluğuna bağlı değilmiş gibi görünmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ