Mesane

Mesane karsinomalarının büyük bir kısmı transizyonel hücreli tipindedir. I. aşamadaki superfisiyel papiller tümörler transureteral rezeksiyonu ile tedavi edilebilir. I. aşamadaki papiller tümörler rekürrens gösterebilir ve zamanla daha az iyi diferansiasyon gösterirler. Daha ileri derecedeki karsinomalar çevredeki pelvis lenfatiklerine olduğu kadar mesane duvarındaki lenfatiklerle de yayılır ve bu nedenle tüm mesane ile birlikte pelvis lenf nodüllerinin de tedavisi gerekir.

Hastalığın T3 (O,A) ve T2 (B1) aşamalarında megavoltaje radyoterapi, tek başına yapılan total sistektomi kadar başarılıdır, hatta fonksiyonel sonuçlan daha da iyidir. T aşamasındaki tümörler yalnız mesane irradyasyonu ile tedavi edilir. Ortalama 6-7 hafta içinde 6000-6500 rad. verilir. Daha ileri aşamada ve ilerlemiş tümörler pelvis lenf nodüllerine de yüksek oranda metastaz yaptıklarından 51/2- 6 hafta 5000-5500 rad. ve buna ilaveten 1-2 hafta 1000-15000 rad. doz rotasyon tekniğiyle mesaneye verilir.

Yalnız radyoterapi uygulananlarda 5 yıllık yaşam süresi T ve T döneminde %15-25 ve T4 döneminde %5-10’dur. T3 dönemindeki lezyonlara preoperatif irradiasyonu takiben yapılan sistektomiyle tek başına yapılacak radyasyondan daha iyi sonuç alınır. Bu kombine yöntem uygulanınca T aşamasında %50 yaşam beklenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ