METABOLİK ASİDOZ

Metabolik asidoz metabolik veya diğer sebeplerle veya aşırı bikarbonat kaybına bağlı artmış hidrojen üretimi sonucu oluşur. Her durumda plazma bikarbonat konsantrasyonu azalır ki bu durum hidrojen iyon konsantrasyonunda artışa sebep olur . Aşırı bikarbonat kaybı (örneğin aşırı ishal, asetozalamide veya diğer karbonik anhidroz inhibitörleri ile diüretik tedavisi, böbrek tubulus hastalıklannın bazı formları ve ureterosigmoidostomiii hastalarda plazma bikarbonat konsantrasyonundaki düşüş serum klorüründeki artış ile karşılanır. Böylece anyon aralığı (klor ve bikarbonat konsanstrasyon toplamından serum sodyum konsantrasyonunu çıkartarak bulunur) normal seviyesi olan 15 mEq/L altında kalır.

Öbür taraftan artmış asit üretimi sonucu metabolik asidoz 15 mEq/L aşan anyon aralığı (gap) ile birliktedir. Bunun oluştuğu şartlar böbrek yetmezliği, diyabetik ketoasidoz, laktik asidoz, methanol içimi, salisilat intoksikosyonu ve etilen glikoz içimidir. Akciğerler hipervantilasyon yoluyla kan PCO2 sini düşürerek hidrojen konsantrasyonunu normale çevirirler. Uzun süren metabolik asidozda dakika vantilasyonu PCO2 nr 10-15 mmHg ye düşürmeye yetecek kadar artabilir. Nomogramdaki IV ile işaretli karalanmış olan metabolik asidozun emniyet sınırlannı gösterir.

Metabolik asidozun tedavisi altta yatan sebebin bulunarak düzeltilmesine dayanır. Genelde bu yeterlidir. Bazı durumlarda özellikle anyon aralığının arttığı olgularda alkali vermek gerekebilir. Plazma bikarbonat konsantrasyonunu normale çevirmek için gerekli bikarbonat miktarı mevcut plazma bikarbonat konsanstrasyonunu normal değeri olan 24 mEq/L çıkarıp sonucu tüm vücut sıvısının yarısı ile çarparak tahmin edebiliriz. Bu faydalı bir amprik formüldür. Pratikte plazma bikarbonatını normale döndürecek kadar bikarbonat vermek tavsiye edilmez.

Konsantrasyonu 5 mEq/L yükselterek klinik durumu tekrar değerlendirmek daha iyidir. Sodyum bikarbonat vermek fazla miktarda sodyum içeriği bakımından sıvı yüklenmesine sebep olabilir ve asidozu haddinden fazla düzeltebilir. Metabolik alkalozlu hastaların uzun vadede tedavisinde ister sodyum bikarbonat tabletleri isterse diet düzenlenmesi ile olsun yeterli alkali verilmelidir. Kronik metabolik asidozlu hastalarda bikarbonat kaybını minimale indirmek için çaba sarfedilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ