MEZENTERİK LİPODİSTROFİ

Mezenterde difüz kalınlaşma veya kitle oluşumuna yol açan mezenter kökünün yağlı dejenerasyonu ve fıbrozisi olan mezenterik lipodistrofiyi 200’ün altında olgu rapor edilmiştir. Nedeni bilinmeyen bir hastalıktır. Weber-Christian hastalığının lokalize bir şekli olduğu iddia edilmiştir.

Olguların çoğu tekrarlayan karın ağrısı, kilo kaybı veya kısmi barsak obstrüksiyonu yakınmaları olan ileri yaşlı erkek hastalardır. Olgulann yarısından çoğunda genellikle sol üst kann bölgesinde irregüler sert kitle palpe edilir. CT veya ultrasonografi ve baryumlu gastrointestinal sistem incelemesiyle kitle belirlenebilir. Sade laparotomiye başvurmadan tanı koymak imkansız gibidir. Rezeksiyon mümkün olmadığı gibi endike de değildir. Sadece biyopsiyle yetinilmelidir. Nadiren çelişen obstrüksiyonlu olgularda yan yana barsak kısa devre anastomozları gerekli olabilir.

Mezenterik lenfatik ve venöz obstrüksiyona yol açan “retraktil mezenteritis” adı verilen şekli çoğunlukla fatal sonlanır.Kortikositeroid ve azothiopirine sadece bu tür olgularda kullanılmalıdır. Uzun süreli takiplerde olguların %15’inde lenfomanın geliştiği bildirilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ