Mide Dilatasyonu

Mide dilatasyonu, hayatı tehdit eden nadir bir komplikasyon olup, midenin gaz ve sıvı ile aşısı distarisiyonudur. Predispozan faktörler; taze cerrahi fundoplikasyon, diyabetik gastroprezis, mide çıkışının obstrüksiyonu ve dalağın bulunmayışıdır. Larenjektomilerden sonra, astımlılarda ve işlem esnasında hava verilen gastroskopilerden sonrada mide dilatasyonu görülebilir. Erken postoperatif dönemde oksijen maskesi takılan bebekler ve çocuklarda ve resüssitasyonda zorlu asiste solunum uygulaması yetişkinlerde risk altındadır. Bazen, anoreksiya nervozalılarda veya ciddi hastalık vakalarından herhangi bir predispozan sebep olmaksızın da mide dilatasyonu görülebilir.

Hava ile dolan midenin büyüdükçe, duodenumdan aşağı doğru sarkması neticesi mide çıkışı mekanik olarak tıkanır ve problem daha da ağırlaşır. Mide içi basıncının artışı mukoza venöz dönüşünü engelleyerek mukoza dolgunluğuna ve kanamalara neden olur ve eğer devam ederse iskemik nekroz ve perforasyona yol açar. Genişleyen mide diafragmayı yukarı iter ve sol akciğer tabanını kollabe eder, kalbe rotasyon yaptırır ve inferior vena kava obstrüksiyonu yapar. Akut olarak genişleyen mide, volvulusa da eğilimlidir.

Hasta sıkıntılıdır, karnı şiş ve gergindir ve hıçkırık vardır. Sıvı ve elektrolit kaybı nedeniyle hipokloremi, hipokalsemi ve alkolozis gelişebilir ve kardiak aritmiler başlayabilir. Erken teşhis edildiğinde, tedavi nazogastrik dekompresyonudur. Geç dönemde, gastrik nekroz nedeniyle gastrektomi gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ