Mide sinirleri

Midenin paresempatik sinirleri Şekil 24-3′ te gösterilmiştir. Bir kural olarak iki majör vagal kütük özofagus kaslarıyla çok yakın komşuluk içinde özofageal hiatustan geçer. Embriyonel dönemde bu sinirler özofagus ve midenin sağ ve sol tarafında seyreder. Mide rotasyon yaptığında küçük kurvatür sağa, büyük kurvatür sola döner ve böylece vagal kütüklerin lokalizasyonundaki değişiklik gerçekleşmiş olur. Sağ vagus arka, sol vagusta ön mide yüzeylerini inerve ederler. Vagal lifletin %90’ı sensitiv afferent kalan %10’u efferenttir.

Gastroözofageal bileşkede her vagus ikiye ayrılır: Ön vagus karaciğere omentum minus içinde seyreden bir dal verir. Arka vagus bifurkasyondan sonra yukarı doğru seyreder ve çöliak pleksusa girer. Transvers kolonu ortasına kadar gastro intestinal traktusun parasempatik inervasyonunu sağlar. Her iki vagus mide dışı dallarını verdikten sonra direk mide yüzeyine dallar gönderirler, bir kısmı da küçük. kurvatüre gelir (anterior ve posterior latarget sinirleri). Bu dallar organın distal kısmının inervasyonunu yapar.

mide_clip_image002

Vagal kütüğün preganglionik motor lifleri midenin sirküler ve longitudinal kas lifleri arasında bulunan auerback pleksusundaki (plek-sus mezentericus) ganglion hücreleri ile snaps yapar. Post ganglionik kolinerjik lifler düz kas hücreleri tabakası ve mukozada dağılır.

Midenin adrenerjik inervasyonu çöliak pleksustan geçen ve arteriel damarlarla birlikte seyreden post ganglionik liflerden sağlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ