Mitral Kapak Prolapsusu (Sarkması)

Normal bir mitral kapakçığın, sol ventrikül (karıncık) kasıldığında tamamen kapanan ve kanın sol.atriyuma (kulakçığa) geri pompalanmasını önleyen iki yaprakçığı bulunur. Kanın tamamı aorta pompalanır. Yaprakçıklar, chordae tendineae (kirişsi uzantılar) olarak adlandırılan yapılarla ventrikül (karıncık) duvarına sıkıca tutunur.
Mitral kapak prolapsusunda (sarkmasında), mitral kapak yaprakçıkları çok genişler ve chordae tendineae (kirişsi uzantılar) bunları esnek bir şekilde tutar. Sol ventrikül (karıncık) kasıldığında, kapakçık yaprakçıkları sol atriyuma (karıncığa) doğru itilir (sol atriyuma (karıncığa) sarkma yaparlar) ve aralında kanın atriyuma (kulakçığa) sızmasına neden olan bir boşluk kalır. Böylelikle, kanın bir kısmı sol atriyuma (karıncığa) geri pompalanır.

Normalde kanın tamamı aorta pompalanır. Yaprakçıklar atriyuma (karıncığa) doğru geri itildiğinde, genellikle gerginleşirler ve stetoskopla dinlenildiğinde duyulabilen, ani bir rüzgarı yakalayan bir yelken gibi, bir çatırtı, ya da tık, sesine neden olurlar. Kan bu yaprakçıklardan sızma yaptığında, mitral yetmezliğin bir türünde, stetoskopla dinlenildiğinde genellikle duyulabilen bir mürmür (üfürüm) de yaratabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ