MİTRAL YETMEZLİĞİ

Akut myokard infarktüsünden erken ölümlerin yaklaşık %1’i önemli mitral yetmezliği ile birliktedir. Sistolik bir üfürüm, pulmoner arter wedge traselerinde görülen belirgin V dalgaları ve sol ventrikülografi ile belgelenen mitral yetmezliği hastalığın bulgularıdır. Bu komplikasyon daha az görülürse de, ventriküler septal rüptürden daha ölümcüldür.

Valvüler yetmezlik papiller adele rüptürüne veya daha sık olarak inferior sol ventrikül duvarını tutan yaygın myokard hasarına (papiller adale disfonksiyonu) bağlı olabilir. Mitral yetmezliği ile kombine akut myokard infarktüsü, üfürümün başlangıcından itibaren 24 saat içinde yaklaşık %70 ve iki hafta içinde %90 oranında bir ölüm oranı ile birliktedir.

Sol ventrikül yetmezliğini düzeltmek için tıbbi işlemlerden ibaret olan başlangıç tedavisi arteryel, pulmoner arter ve pulmoner arter wedge basıncıyla idrar miktarını moniterize ederek tamamlanır. Mitral yetmezliği ile ventriküler septal perforasyon arasındaki ayırım, yatak başında Swan-Ganz katater kullanarak yapılan sağ kalp kataterizasyonu ile yapalabilir. Kardiyojenik şoktaki hastalar teşhis çalışmaları yapılırken, geçici hemodinamik düzelmeyi sağlayan intra-aortik balon pompası ile muhtemelen en iyi şekilde tedavi edilebilirler. Çalışmalar mitral yetmezliğini ortaya koymak ve sol ventrikül fonksiyonunu değerlendirmek için yapılan sol ventrikülografi ve selektif koroner anjiografiyi içerir.

Cerrahi için klinik endikasyon, kardiyojenik şok veya tedaviye inatçı sol ventrikül yetmezliğidir.

Cerrahi tedavi mitral valv replasmanı ve uygun olduğunda koroner arter bypass’mdan teşekkül eder. Nadiren valv replasmanı yerine mitral valvuloplasti yapılır.

Operatif ölüm oranı myokard hasarının yaygınlığı ile ilgilidir. Kardiyojenik şok için akut dönemde cerrahiyi gerektiren yaygın sol ventrikül hasarı olan hastalar, kurtulanlar bildirilmiş ise de, çok yüksek bir operatif ölüm oranına sahiptir. 2 ay sonra ameliyat edilen hastalar yaklaşık %25 lik bir operatif ölüm oranına sahiptirler.

Geç ölümler koroner arter hastalığının yaygınlığı ile ilgili olup genellikle tekrarlayan myokard infarktüsüne bağlıdır.

Kurtulan hastalarda palyasyonun kalitesi iyidir. Preoperatif III veya IV üncü fonksiyonel grupta olan hastaların çoğu postoperatif I veya II inci grupta olacaklardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ