MUKOVİSİDOSİS VE BRONŞUN MUKOİD TIKACI

Mukovisidosis çocuklarda bronşit, bronşektazi, akciğer fibrozisi, amfızem ve akciğer apselerine neden olabilen ciddi bir akciğer hastalığıdır.

Mukoid tıkanma yetişkinlerde görülür ve astma ve bronşit ile beraber seyreder. Mukoid tıkaç kauçukumsu, yarı sert yapıda, gri ile yeşil-sarı arası renkte, şekil olarak yuvarlak, oval veya uzunlamasına olabilir. Hastada genellikle tekrarlayan ÜSYE’ları, ateş ve göğüs ağrısı hikayesi vardır. Hastalarda sert mukus tıkaçlarının öksürükle çıkartılması veya hemoptizi görülebilir.

Bu hastalarda bronkojenik kanser, mantar hastalıkları, tüberküloz, bronşektazi, apse, bakteriyel pnömoni, lipoid pnömoni, akciğer eosinofilik granulomu, löfler sendromu ve kistik fibrozis yönünden ayırıcı tanı yapılmalıdır.

Tedavide, ekspektoranlar, temizleyiciler (detergent), bronkodilatatörler, antibiyotikler ve aerosol inhalasyon tedavisi uygulanmaktadır.

Bu hastalık asetilsistein uygulanması neticesinde büyük oranda saf bir tıbbi hastalığa dönüştürülmüştür. Cerrahi müdahale ancak kanserden şüphelendiği yada apse teşekkülü halinde gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ