Multipl skleroz (MS)

Santral sinir sisteminin en sık rastlanan demyelinizan hastalığıdır, Birleşik Krallıkta 100.000 kişide 50 kişiyi etkiler. Tepe insidansı 20-40 yaşları arasındadır, kadınlarda daha fazla görülse de farklılık cüzidir.

MS, Santral Sinir Sisteminin relaps ve remisyon epizodlarıyla seyreden immünolojik mekanizmalarla olan demyelinizasyonuyla karakterizedir. ilerleyici demyelinizasyon epizodundan sonra iyileşme genel­likle tam değildir. Bu da progresif kötülüşmeye yol açar.

Etyolojisi bilinmemektedir ama mevcut teo­riler:

• Myelin anormallikleri
• Otoimmün bozukluklar
• Toksin hasarı
• SSS viral infeksiyonu, örn: kızamık.

Patogenez-Santral beyaz cisimde farklı alanlarda plak adı verilen akut demyelinizasyon olur. Anormallikler Santral Sinir Sistemiyle sınırlıdır; periferal sinir sistemi genellikle etkilenmez.

Sık görülen bölgeler optik sinir, beyin sapı, serebellum, periventriküler alanlar ve servikal spinal kord-dur.

Tanı ve yaklaşım-Klinik değerlendirme ve BT/MRG incelemeleri beyinde demyelinizasyon alanlarını gös­terir. BOS incelemesinde lenfoid hücrelerin arttığı dikkat çeker ve IgG oligoklonal bandlar görülür. Özgün tedavisi yoktur ama kortikosteroidler relaps döneminde remisyonu hızlandırır.

Hastalığın progresi değişkendir. Hastaların %5’inde hastalık hızla progresif seyreder ve beş sene içinde ölümcüldür. Ancak diğerleri yalnız minör disabilite ile hayatlarını 20 yılı aşkın bir süre devam ettirebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ