N. Trigeminus

N. Trigeminus
5. ci kafa çifti olan Trigeminus, ponsun yanlarından iki bölümlü olarak doğar. Portio majör sensitif, portio minör ise motor lifleri ihtiva eder. Trigeminusun motor kökü çiğneme kaslarını, sensitif kökü ise yüz, alın, şakak, göz çukuru, burun boşlukları ve ağzı iner-ve eder. Trigeminusun motor ve sensitif iki’ kökünün başlangıçları ayrı ayrıdır •.
A) Duygu kökünün başlangıcı ganglion semilunar Gasseridir. Bu, temporalin pars petrosumunun içinde Meckel divertikülündedir.
Ganglionun alt önkenarından buradaki hücrelerin protoplasmik uzantılarından n. ophtalmicus, n. nıaksülaris ve n. mandibularis meydana gelir. Trigeminusun duygu kökü Gasser ganglionunun kon­kav olan arka kenarmdan çıktıktan sonra yukarı doğru giderek pon-sa doğru ilerler ve burada n. terminalis nn. trigemini de sonlanır.
B) Trigeminusun oynatıcı kökü iki çekirdekten doğar.
1 — Nucleus originus (motorius) princeps nervi trigtmini
2 — Nucleus originus accesorius nervi trigemini
Nervus trigeminus portio majör ve portio minör adım alarak ponstan çıktıktan sonra Gasser ganglionun konkav kenarına gelir. Oynatıcı iplikler ganglion içine girmeden alt yüzünden geçerek n. mandibularisin içine girerler.
Her üç kolda da kan damarları ve ter bezlerine giden sempatik lifler vardır. Dalların herhangi birinin hasara uğradığı yeni vaka­larda anestezili sahada sıcaklık ve kızartı eski vakalarda ise soğuk­luk siyanos ve anidroz görülür. Ophtalmik ve maksiller dallar burun mukozasını da inerve ettiğinden sinirlerin harabiyeti halinde kuru­luk ve koku almada azalma hissedilir, n. mandibularisin uç dalı olan n. lingualis dilin 2/3 ön kısmını inerve eder ve tat duygusunu toplar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ