Nadir görülen komplikasyonlar

Nadir görülen komplikasyonlar:
1 — Diş veya diş kökünün yumuşak dokulara kaçması: Alt yir­mi yaş dişinin elevatörle çekimi esnasında diş veya kökler tonsil bölgesine rahatlıkla kaçabilir. Dişin yumuşak kısımlara kaçmaması için elevatörle çalışırken sol elin bir parmağı elevatörün karşısında lingual tarafta bulunmalıdır. Böyle bir komplikasyonla karşılaşıldığı takdirde dikkatli bir radyografi yapılmalı ve mümkün olduğu tak­dirde cerrahi yolla ağız içinden çıkartılmağa çalışmalıdır. Diş veya kökün daha derine, boyna doğru ilerlediği durumlarda ciltten müdahale gerekebilir. Üst çenede premoler ve molerlerin kökleri vestibül veya palatinal mukoza altına kaçabilir. Parmakla hissedilen sahaya yapılan mukoza ensizyonundan kök çıkartılabilir.
2 — Diş veya kökün sindirim sistemine kaçması: Nadir ve aynı zamanda önemsiz bir komplikasyondur. Hiçbir müdahale gerektir­mez. Hafif yumuşak gıdalar, çorba, patates püresi, süt vs. tavsiye edilir.
3 — Diş veya kökün solunum sistemine kaçması: Nadir fakat çok ağır bir komplikasyondur. Dişin lükse olduğu esnada hastanın kuvvetli bir enspirasyonu neticesi meydana gelebilir. Komplikasyo-nun ciddiyeti kaçan parçanın büyüklüğü ile ilgilidir. Kaçan tam ce­samette diş ise glottisi veya büfirkasyon civarında büyük bir bron­şu tıkayabilir. Birinci halde derhal asfiksi, ikinci halde nefes alıp verme güçlüğü meydana gelir. Ayrıca refleks öksürük ve siyanozda meydana gelir. Öksürük nöbetleri esnasında kök dışarıya atılabilir. Şayet kök atılmaz ve asfiksi ile hasta kaybedilmez ise bronkopno-moni ve akciğer absesi meydana gelir. Bu durumla karşılaşıldığı tak­dirde hastayı derhal K.B.B. mütehassısını göndermeli ve bronkos kopi ile normal yolla çıkartılması temin edilmelidir.
4 — Hava anfizemi-. Çok nadir bir komplikasyondur. Ağız için­deki havanın kuvvetli bir tazyik ile yaradan doku içine girmesi ile meydana gelir. Palpasyonda krepitasyon hissedilir. Genel hal bozul­maz, ağrı yoktur. Başka bir fizik belirti de yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ