Oligüri ve Böbrek Yetmezliği

İlaçların bir çoğu böbrekler ile itrah edildiği için, antimikrobiyal ilaçların dozunu ayarlamada, oligüri ve böbrek yetmezliğinin önemli etkileri vardır. Penisilin gibi oldukça nontoksik veya eritromisin, kloramfenikol gibi esas olarak karaciğerden itrah edilen ilaçlarda, verilme sıklığı ve doz ayarlaması için sadece ufak tefek değişiklikler yapmak gerekli olur. Diğer yandan aminoglikozid, tetrasiklin grubu ilaçlarda ve vancomycin kullanımında, toksik etkilerden kaçınmak için gerek ilacın verilme sıklığını gerekse dozunu önemli derecelerde azaltmak gerekir. Özellikle aminoglikozid grubu ilaçlar gibi, nefrotoksik antimikrobiyal ajanların böbrek yetmezliği olan hastalara verilmesinde, sık sık bu ilaçların serumdaki konsantrasyonları saptanmalıdır.

Yenidoğan ve prematüre infantlarda, bazı antimikrobiyal ajanların itrah mekanizmaları iyi gelişmediğinden, bu ilaçların birikimine yol açmamak için özel doz programları yapılmalıdır.

İntravenöz Antibiyotikler

Bir antibiyotik mutlaka İ.V olarak verilecekse, örneğin hayatı tehdit eden infeksiyonların tedavisinde veya yüksek kan seviyesinin bulunmasının gerekli olduğu hallerde, aşağıdaki önlemler alınmalıdır.

(1) Antibiyotikleri pH sı 7.0-7.2 olan izotonik sodyum-klorür veya %5 lik dekstroz gibi nötral sıvılar içinde vermek uygun olur.

(2) Antibiyotikleri, fiziksel ve kimyasal uyumsuzlukları önlemek amacı ile, başka bir ilaçla karıştırmadan tek başına vermek gerekir.

(3) Antibiyotikler 2-6 saatte bir intermittant olarak verildiğinde, inaktivasyon

(4) Süperinfeksiyon şansını azaltmak için infüzyon yerini her 48 saatte bir değiştirmek de önemli bir noktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ