Omuz Çıkması

Üst kol kemiğinin yuvarlak şekilli başı yuvasından çıktığında omuz çıkığı oluşur. Omuz, öne doğru (bu daha yaygındır) ya da geriye doğru çıkabilir. Öne doğru çıkmalar genellikle omuz üzerine ya da uzatılmış kol üzerine düşme sonucunda oluşur. G eriye doğru çıkma ise, omuz önden darbe aldığında oluşabilir.
Şiddetli bir çıkma; omuzu destekleyen kasların, ligamentlerin ya da tendonların yırtılmasına neden olabilir. Omuz çıkıklan her zaman ağrı yapar. Öne doğru bir çıkık oluşmuşsa, omzunuz deforme olmuş (şekli bozulmuş) gibi görünebilir. Aile hekiminiz ya da bir kemik uzmanı, omzunuzun aynı zamanda kırılmadığından da emin olmak için omzunuzun röntgenlerini çekebilir.

shoulder_instability_symptoms01

Size ağn kesici ilaç verdikten (ya da şiddetli çıkıklarda genel anestezi uyguladıktan) sonra, üst kol kemiğinizin yuvarlak ucunu yerine geri yerleştirecektir. İyileşmeye olanak sağlamak için birkaç hafta askı kullanacaksınız. Omzunuzu dinlendiriniz ve omzunuza günde üç ya da dört defa yaklaşık 15 dakika buz torbası koyunuz.

Ağrı ve şişme azaldıktan sonra, kaslarınızı kuvvetlendirecek ve omzunuzun tam hareket açıklığım geri kazanmasına yardımcı olacak egzersizler faydalıdır. Omzunuzu destekleyen yapılar hasar gördüyse, tekrar (nüks) eden çıkmalar oluşabilir. Gerilmiş ligamentleri sağlamlaştırmak ve yırtılmış olanları onarmak için cerrahi yöntemlere gerek duyulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ