Oral Kolesistografi

Tyropanoate (Bilopaque) yada iopanoik asit (Telepaque) muayeneden önceki gece hafif bir yemekle beraber ağızdan almır. İlaç absorbe olup portal kanda albümine bağlanır, hepatositler tarafından süzüldükten sonra safra ile salgılanır. Opaklâşma sadece safra kesesinde konsantrasyon olması halinde gerçekleşir; tyropanoat aldıktan ortalama 10 saat sonra optimaldir. Ön-arka oblik, supin ve dik yada lateral dekübitus filmleri çekilir.

Kontrast madde barsakta yetersiz absorbe olmuşsa yada karaciğerden az ekskrete edilmişse oral kolesistogramlar tatmin edici olmazlar. İleus, kusma yada ishalle birlikte olan akut karın hastalıklarında absorpsiyon sıklıkla bozulur. Bilirubin düzeyi 3 mg./dL. nin üzerinde ise karaciğerden ekskresyon muhtemelen yetersiz olacaktır. Testlerin %5’mde yanlış negatif sonuçlar alınmıştır. Normal bir safra kesesi şiddetli bir travma yada majör bir hastalıktan sonra aylarca görüntü vermeyebilir.

Mutad tek-doz ilaç verilmesinden sonra hastaların %20 sinde kese görünür hale gelmez. İkinci bir doz verilerek bir sonraki gün film tekrarlandığında bu hastaların %25’inde görüntü elde edilir. Sebat eden opaklaşmama, %95’ten fazla safra kesesi hastalığı lehine kanıttır. Tek dozla kese görünür hale getiremezse ikinci bir adım olarak cift-doz oral Kolesistografi uygulamak yerine ultrasonografi yapmak daha basittir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ