Orbital Selülitler

Orbital selülit, göz çukuru (kafata­sının, içinde gözküresini barındıran ve koruyan kemikli çukuru) dokularının iltihaplanmasıdır. Enfekte olmuş sinüslerden ya da gözkapağındaki bir çıbandan kaynaklanan bakterilerin göze sıçraması sonucu oluşur. Orbital selüiit, hızla kötü bir vakaya dönüşebileceğinden ya da beyne sıçrayabileceğinden, acil tedavi çok önemlidir.

Semptomlar

Orbital selülitin ilk işaretleri, göz alanında ağrı, göz kapaklarında ve gözün etrafındaki deride kızarıklık ve şişme, gözleri hareket ettirmede zorluk, görme keskinliğinde azalma ve ateştir. Dokuların şişmesi, gözküresini ileri doğru itebilir.

okulaplastik_19-150x150

Tedavi Seçenekleri

Doktorunuz gözünüzü tetkik edip, iltihap olduğundan emin olmak için kan testi yaptıracaktır. İltihapla baş edebilmek için güçlü antibi­yotiklere ihtiyacınız olabilir. Buna ilaveten, iltihabın ilk kaynağının sinüslerde olduğunu saptaya­bilmek için bilgisayarlı tomografi de önerilebilir. Enfekte olan sinüs­lerin ve göz çukurundaki herhangi bir apsenin direne edilmesi yani boşaltılması gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ