OROFARENKS DUVARI KANSERLERİ

Orofarenks duvarından çıkan karsinomalar genellikle kötü diferansiye, çevresi infiltrasyonla sarılı ülserli tümörlerdir. Yan ve arka duvardan daha çok çıkarlar ve erkenden bölgesel lenf nodüllerine metastaz yaparlar. Lokal olarak aşağıya hipofarenks yukarıya nasofarenkse doğru yayılırlar. Yan duvardan çıkanlar epiglot ve fossa priformisi erkenden tutarlar ve boyun orta lenf nodüllerine metastaz yaparlar. Derin prevertebral fascia nadiren tutulur ve tümör bunu geç dönemde infiltre eder. Tümör dokuzuncu kafa çiftini tutabilir ve böylece kafa kaidesine yayılabilir.

Farenks duvarı ekzofitik karsinomaları infıltratif değillerdir ve kesin sınırlıdırlar. Bunlar hem radyoterapi hem de, larenjektomi gerektirmiyorsa, cerrahi yolla tedavi edilebilirler.

İnfıltratif lezyonlar radyasyonla daha iyi tedavi edilirler. Bu yolla larenks korunmuş olur. Bu yöntem boyun her iki tara lenf nodülleri tutulmuşsa daha da uygundur.

Çevre dokuların infiltrasyonuyla birlikte bulunan daha geniş tümörler larengofarenjektomi ve boyun disseksiyonuyla tedavi edilebilirler. Arka tümörlerinde uzak metastaz olasılığı daha fazladır. Bu orofarenjeal tümörlerin çoğu radyasyon ve cerrahi kombinasyonuyla tedavi edilirler. Büyük tümörlerin tedavisinden sonra deri greftleri veya saplı flepler gerekebilir. Kırksekiz vakalık bir seride beş yıllık yaşama oranı %32 olarak bildirilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ